Nagrody artystyczne zostały wręczone. Białystok świętował Dni Miasta

2015.06.22 00:00
Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. Uświetnił ją koncert "World hits". Z powodu niesprzyjającej pogody przeniesiono go z Plant do Opery.
Nagrody artystyczne zostały wręczone. Białystok świętował Dni Miasta
Fot: AD
Nagrodę odbiera Wojciech Szelachowski

Nagrodę wręczono po raz 22. W kategorii artystycznej otrzymali ją ludzie teatru - Wojciech Szelachowski (za całokształt dotychczasowej działalności) oraz Michał Stankiewicz (za spektakle teatralne pokazujące ważne problemy społeczne).

Stankiewicz podziękował za nagrodę, ale również apelował do prezydenta o to, by zwracał baczniejszą uwagę na ochronę dziedzictwa kulturowego i doceniał lokalnych twórców.

W kategorii organizatorskiej nagrodę otrzymał związany z Białostockim Ośrodkiem Kultury Maciej Rant. Została ona przyznana za całokształt dotychczasowej działalności w zakresie popularyzacji sztuki filmowej.

- Dziękuję wszystkim osobom z dobrą energią, których spotkałem na swojej drodze - powiedział Maciej Rant.

Z kolei w kategorii ochrony dziedzictwa za całokształt dotychczasowych działań popularyzujących historię miasta nagrodę otrzymała Jolanta Szczygieł-Rogowska, historyk i dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich.

- Od wielu lat zajmuję się historią. To moja pasja i zawód. Cieszę się, że wielu młodych historyków odkrywa przeszłość miasta - mówiła.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku - za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury - przyznawana jest twórcom i animatorom życia kulturalnego, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą.

Ze względu na deszczową pogodę koncert z Plant przeniesiono do Opery. Wystąpiła Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyr. Grzegorza Berniaka oraz grupa Tenors Bel'Canto, złożona z czterech ukraińskich tenorów. Koncert zakończył trwające od piątku (19.06) Dni Miasta Białegostoku. W ich programie znalazły się m.in. koncert na Rynku Kościuszki, festiwal katarynek i orkiestr dętych, jarmark na Jana i potańcówka.

Przeczytaj także: Świetna zabawa na Dniach Miasta. Tysiące osób pod Ratuszem

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1172 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39