Nagrody Prezydenta wręczone

2009.06.22 00:00
Teatr K3, Krzysztof Dzierma, Karolina Garbacik i ksiądz Antoni Lićwinko to tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku.

Przyznawane są od 1993 roku. Kapituła wybiera osoby, których działalność przyczynia się do rozwoju życia kulturalnego Białegostoku oraz promuje miasto w kraju i za granicą.
Nagrody laureatom wręczył prezydent Tadeusz Truskolaski w niedzielny wieczór na Plantach.

W tym roku wyróżniono trzy osoby indywidualne i teatralną grupę. Teatr K3 otrzymał nagrodę za całokształt dotychczasowej działalności. Należy obok Kompanii Doomsday do najbardziej znanych niezależnych zespołów teatralnych w Białymstoku. Utworzyły go w 2004 roku trzy absolwentki białostockiej Akademii Teatralnej. Występują na festiwalach w kraju i za granicą. Na festiwalu "Fringe" w Edyburgu ich spektakl "…etcetera…" został wyróżniony nominacją do nagrody głównej. - Od początku naszej działalności spotykałyśmy ludzi, którzy nas wspierali i pomagali nam - powiedziała Marta Rau.

Również za całokształt działalności nagrodę otrzymał Krzysztof Dzierma. Szerokiej publiczności znany jako ksiądz proboszcz Królowego Mostu z filmowego cyklu "U Pana Boga". Jest on jednak przede wszystkim konsultantem muzycznym w Białostockim Teatrze Lalek. Napisał muzykę do ponad 130 spektakli w całej Polsce, z czego do 40 w BTL. Koledzy z teatru nagrodzili go gromkimi brawami.

Oklaskiwano również Karolinę Garbacik, tancerkę oraz instruktorkę. Wyróżniono ją w kategorii organizatorskiej za promocję tańca w Białymstoku, organizację Hip Hop Groove Festiwal oraz Prezentacji i Warsztatów Tanecznych "Kalejdoskop".

Nagrodę w kategorii ochrony dziedzictwa odebrał natomiast ksiądz Antoni Lićwinko. Od lat z powodzeniem zdobywał fundusze na remont najstarszego białostockiego kościółka - Starej Fary z czasów Branickich oraz czerwonego kościoła z początku XX wieku. Dzięki jego staraniom zabytki z czasów Jana Klemensa i Izabeli odzyskały świetność.

andy

Polecamy
Kwiaciarnia w pudełkuul. Kaczorowskiego 7 lok. 10U
15-375 Białystok

Więcej informacji
1200 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39