Najbliższe wystawy. Paweł Naumowicz i kolekcja Alfonsa Karnego

2015.02.26 00:00
Grafiki Pawła Naumowicza oraz zbiory Alfonsa Karnego będzie można oglądać od piątku (27 lutego). Wernisaże wystaw w Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Muzeum Rzeźby.
Najbliższe wystawy. Paweł Naumowicz i kolekcja Alfonsa Karnego
Fot: materiały Muzeum Rzeźby
Alfons Karny i jego kolekcja

Wystawa "Prolog" w CLZ prezentuje grafiki Pawła Naumowicza, które pochodzą z okresu kilku ostatnich lat. Część prac nawiązuje do odbytych przez artystę podróży po Europie i Stanach Zjednoczonych. Linoryty obrazują przemyślenia autora na temat asymilacji człowieka i przestrzeni, w której się znajduje. Naumowicz używa wycinków urbanistyki charakterystycznych dla poszczególnych miejsc do kreacji nowej rzeczywistości, która nabiera właściwości magicznych, wręcz odrealnionych. Wernisaż w godz. 18-20. Wystawie - prezentowana jest w cyklu "Wyjechani" - towarzyszą warsztaty linorytu (28.02 i 1.03).

Druga wystawa prezentuje kolekcję Alfonsa Karnego. Rzeźbiarz ze znawstwem gromadził numizmaty, obrazy, grafikę, cenne meble, ceramikę i książki. Zafascynowany wielkimi postaciami zbierał ich podobizny utrwalone na monetach, medalach, medalionach oraz płaskorzeźbach. Kolekcja znajdowała się w jego pracowni, wypełniając wszystkie możliwe szafy, regały i ściany. Na wystawie zobaczymy m.in. rzeźby E.A. Bourdelle’a, Ch. Despiau, M. Antokolskiego, rysunki S. Noakowskiego, płótna L. Wyczółkowskiego, grafiki D. Chodowieckiego oraz płaskorzeźby A. Olesińskiego. Ekspozycję wzbogacą archiwalne fotografie. Wernisaż o godz. 18.

Szczegóły: Prolog - Paweł Naumowicz, Dzieła sztuki z kolekcji Alfonsa Karnego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39