Najstarsza brama Białegostoku już po remoncie

2016.08.29 19:14
Zakończyła się restauracja XVIII-wiecznej Bramy Wielkiej w zespole pałacowo-ogrodowym Branickich. Remont częściowo dofinansowano z budżetu województwa.
Najstarsza brama Białegostoku już po remoncie
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak

Podczas remontu bramy wjazdowej do rezydencji Branickich udało się odnowić tynki, uzupełnić ubytki i spękania. Zadbano też o elementy artystyczne, wykonano nowy cokół i naprawiono kominy. Brama została odremontowana z uwzględnieniem charakterystycznych elementów dekoracyjnych.

Zgodnie z przewidywaniami prace zajęły 2 miesiące. Całkowity koszt inwestycji to 206 tys. zł. 28 tys. zł na ten cel miasto pozyskało w ramach konkursu wniosków na zadania z zakresu ochrony zabytków, zrealizowanego przez samorząd województwa podlaskiego.

Dzięki zmianom Brama Wielka zyskała na atrakcyjności. Jest to szczególnie istotne miejsce dla turystów odwiedzających Białystok. Znajduje się w niej Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej (MCIT). Działa ono 7 dni w tygodniu, w godz. 10.00-18.00. Można w nim otrzymać bezpłatne przewodniki turystyczne oraz zapoznać się z historią naszego miasta. Jest ona prezentowana w nietypowy sposób – na nowoczesnych urządzeniach multimedialnych. Zarówno starsi, jak i młodsi znajdą tu dla siebie wiele atrakcji – chociażby zdjęcia dawnego Białegostoku przygotowane w technice 3D.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1491 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39