Największe atrakcje hiszpańskich Balearów

2021.03.30 10:06
Baleary to archipelag wysp w zachodniej części Morza Śródziemnego. Administracyjnie należą do Hiszpanii. Najważniejsze wyspy to Majorka, Minorka, Ibiza i Formentara, ale w ogóle jest ich więcej. Nie wszystkie są zamieszkane.
Największe atrakcje hiszpańskich Balearów

Wyspy Balearów znacznie różnią się od siebie. Łączy je klimat, dzieli wszystko inne. Zanim zarezerwujesz lot na Baleary na stronie Itaki, poznaj atrakcje najważniejszych wysp.

Majorka

Bardzo roztańczona wyspa, znana przede wszystkim miłośnikom zabawy i nocnego życia. Jest tu wiele klubów, w których można tańczyć do białego rana, w niektórych odbywają się koncerty na żywo.

Stolicą wyspy jest Palma de Mallorca, Śmiało można spędzić tu cały urlop, korzystając z malowniczej plaży i bliskości morza. Gdyby jednak ktoś chciał zobaczyć coś więcej, koniecznie powinien udać się na Plaza Mayor, najważniejszy plac na Starym Mieście. Tu atmosfera jest nieco inna, bardziej romantyczna. Idealna na wieczorny spacer dla zakochanych. Warto odwiedzić także targ rybny, gdzie sprzedaje się nie tylko ryby, ale też owoce morza. A na miłośników zabytków czeka katedra, Pałac Królewski oraz zabytkowy budynek giełdy.

Nie tylko stolica przyciąga turystów niczym magnes. W Alcudii trzeba koniecznie odwiedzić park wodny i pospacerować po starówce. W Porto Cristo obowiązkowo trzeba dopłynąć do smoczych jaskiń, W Port de Soller można pojeździć zabytkowym pociągiem lub tramwajem. Niby nic oryginalnego, ale na Majorce nawet taka podróż smakuje inaczej.

Niespodzianka: na Majorce są góry i to całkiem spore, bo sięgające 1400 m n.p.m! To doskonała wiadomość dla tych, którzy lubią uprawiać trekking.

Minorka

Minorka od Majorki różni się właściwie wszystkim. Już sama nazwa sugeruje, że jest jej przeciwieństwem. I faktycznie – Majorka jest zatłoczona, nastawiona na przyjęcie wszystkich chętnych turystów. Minorka, jako rezerwat biosfery, ma zupełnie inną politykę. Tu liczba turystów jest odgórnie ograniczona. Panuje dość kameralna atmosfera, którą podkreśla niska zabudowa. Próżno szukać tu drapaczy chmur.

Na wyspie jest kilka parków wodnych, do których kierują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. Poza tym warto odwiedzić cap de Cavalleria, najwyższy klif na Minorce, w górnej części całkowicie skalisty, a dla kontrastu wybrać się na jedną z wielu piaszczystych plaż.
A jeśli ktoś ma chęć potańczyć, to czeka na niego Cavo d’en Xeroi – jaskinia w klifie, a w niej bardzo popularny i luksusowy klub.

Najwyższy szczyt Minorki jest stosunkowo niski, ma zaledwie 358 m n.p.m. Trasa, która na niego prowadzi ma około trzech kilometrów i dla widoków warto pokonać ją pieszo.

Ibiza

Wyspa hipisów, którzy upodobali ją sobie w drugiej połowie ubiegłego wieku. Tu, podobnie jak na Majorce, nie brak klubów z muzyką graną przez DJ-ów lub na żywo. Faktycznie wakacje na Ibizie to jedna wielka, niekończąca się impreza. Co nie znaczy, że nie warto tu przybyć w innym celu.

Pamiątką po świetności hipisów jest odbywający się tu cyklicznie hipisowski jarmark, na którym można zaopatrzyć się w bardzo oryginalne pamiątki hand made.

Dalt Vila to miasto, które zachwyci nie tylko miłośników zabytków. Warto zwiedzić przede wszystkim jego starą część z monumentalną Katedrą Santa Maria.

Park Narodowy Ses Salines to kolejne warte zobaczenia miejsce. Jego największą atrakcją są słone jeziora, ostoja dzikiego ptactwa.

Ibiza to wyspa, więc nie można zapomnieć o bardzo malowniczych plażach. To właśnie one niegdyś przyciągnęły hippisów. A skoro przy przyciąganiu jesteśmy – kilkaset metrów od Ibizy leży nieduża wyspa Es Vedra, która jest znana dzięki wyjątkowo dużej sile pola magnetycznego – trzeciej na Ziemi. Zapewne dlatego rokrocznie przyciąga rzesze turystów z całego świata, chcących przekonać się, czy na pewno kompas "zwariuje".

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1173 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39