Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do ciekawego programu. Młodzież pozna tajniki podatków

2017.03.07 15:36
Startuje trzecia edycja "Finansoaktywnych" – programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych.
Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do ciekawego programu. Młodzież pozna tajniki podatków
Fot: pixabay.com

Rozpoczęła się trzecia edycja "Finansoaktywnych". To program edukacyjny przygotowany przez Ministerstwo Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Tym razem odbywa się pod hasłem "Misja: uczciwie płacę podatki" i ma uświadomić młodzieży, jak wielki wpływ mają podatki na ich najbliższe otoczenie i dlaczego wszyscy powinniśmy je płacić. Uczestnicy mają także poznać problemy związane z istnieniem szarej strefy.

Uczciwe płacenie podatków to podstawa

- Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest płacenie podatków dla ich przyszłości oraz jaki mają one wpływ na ich najbliższe otoczenie. Zagadnienia finansowe są dla nich niezrozumiałe i skomplikowane. Dzięki programowi "Finansoaktywni" chcemy uświadomić młodzieży, że uczciwe płacenie podatków to postawa, która dzisiaj jest wyrazem nowoczesnego patriotyzmu. Serdecznie zachęcam wszystkich nauczycieli: zadbajmy o edukację finansową młodego pokolenia, to zaprocentuje w przyszłości – wyjaśnia dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski.

Dwie poprzednie edycje projektu (2015 – "Misja: Podatki", 2016 – "Misja: Budżet") udowodniły, że uczniowie są zainteresowani kwestiami związanymi z podatkami i finansami publicznymi. Chcą je poznawać i chętnie angażują się w projekty dotyczące tej tematyki. Dzięki temu wcześniejsze akcje dotarły do co siódmej szkoły gimnazjalnej w Polsce.

Pakiety z materiałami dydaktycznymi wysłano do 900 placówek, oprócz tego kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu.

Jak dołączyć?

Tegoroczny program wystartował pod koniec lutego. Nauczyciele ze szkół gimnazjalnych z całej Polski mogą się już do niego zgłaszać. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej programu, a na adres szkoły dotrze pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 500 zestawów, jednak w razie wyczerpania zapasów, można pobierać materiały w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw ten zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela oraz teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart edukacyjnych do gry, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint, ponadto krótkometrażowy, animowany film edukacyjny wraz z filmem instruktażowym "Jak robić dobry film".

Będą 3 etapy

Na początku nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu edukacyjnego i organizuje debatę na temat pozytywnych aspektów płacenia podatków. Następnie uczniowie w maksymalnie 3-osobowych zespołach opracowują scenariusz filmu "Pozytywnie o podatkach" i go nagrywają. Nauczyciel zgłasza film do konkursu przez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu.

Podczas II etapu komisja konkursowa wybiera 10 najlepszych filmów zgłoszonych ze szkół z całej Polski.

W III etapie 10 najwyżej ocenionych zespołów czeka wycieczka do Warszawy na uroczysty finał oraz wręczenie nagród i prezentację najlepszych filmów. Główną atrakcją dla gimnazjalistów będą warsztaty filmowe z youtuberem Piotrem "Ziemniakiem" Latałą, który wspiera tegoroczną edycję.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1087 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39