"Nauka to więcej niż wiedza", czyli XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

2023.04.12 14:23
Za miesiąc rozpocznie się 19. edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Co przygotowały uczelnie?
"Nauka to więcej niż wiedza", czyli XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Fot: Marcin Jakowiak / UM

To już 19. edycja

Od 14 do 19 maja potrwa tegoroczny XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który w tym roku odbędzie się pod hasłem "Nauka to więcej niż wiedza".

- W tym roku nasz festiwal rozpoczynamy rodzinnym piknikiem nauki i sztuki na stadionie miejskim w Białymstoku. Dzięki współpracy z miastem Białystok, w przestrzeniach stadionu możemy zaprosić na prezentacje ciekawostek ze świata nauki czy badania medyczne. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych związanych z nauką i aktywnością na świeżym powietrzu - poinformował prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej.

W niedzielę (14.05) rodzinny piknik potrwa od godz. 10.00 do godz. 16.00.

- W imieniu władz miasta chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego, do tego, aby uczestniczyli w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki - powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. - Od wielu lat nie tylko wspieramy ten festiwal, ale także akcję "Studiuj w Białymstoku", ponieważ uważamy, że warto związać swoją przyszłość z Białymstokiem. Myślę, że piknik rodzinny na stadionie miejskim do tego przekona - dodał.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa, cykliczna impreza w Polsce północno-wschodniej, która w sposób przystępny i ciekawy zachęca do poznawania nauk ścisłych, technicznych, medycznych, przyrodniczych, humanistycznych i społecznych, a także upowszechnia tematykę i osiągnięcia uczelni białostockich, łomżyńskich i suwalskich.

Co przygotowano?

- Ze strony Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podczas pikniku rodzinnego, chcemy zaproponować ofertę, która trafi zarówno do najmłodszych, jak i starszych. Będzie to m.in. szpital pluszowego misia, zaprezentujemy jak dbać o noworodka, a także będą pokazy pierwszej pomocy i szycia chirurgicznego - zapowiedział prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ponadto uczestnicy będą mogli nauczyć się m.in. jak samemu badać piersi i jądra, aby móc szybko wykryć zmiany nowotworowe.

- Nasza oferta odzwierciedla 20 dyscyplin, w których prowadzimy badania. W sumie przygotowaliśmy 145 różnorodnych wydarzeń skierowanych do wszystkich: przedszkolaków, uczniów, studentów, osób dorosłych, seniorów - przekazała prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Podczas pikniku, zwiedzający stoiska Uniwersytetu w Białymstoku będą mogli poznać najnowsze tajemnice nauk chemicznych, biologicznych, fizycznych. Zaprezentowane zostaną również nowe gry komputerowe, a także odbędzie się pokaz filmu "Szepty" w technologii 360° (Virtual Reality) w reż. Jacka Nagłowskiego.

W kolejne dni (15-19.05) podczas festiwalu odbywać się będą wykłady, eksperymenty, koncerty i spektakle w budynkach danych uczelni i instytucji. Poza tym szkoły wyższe otworzą dla zwiedzających laboratoria, sale wykładowe i nie tylko. Dokładny harmonogram wydarzeń na konkretnych uczelniach znajduje się tutaj.

W tym roku koordynatorem głównym festiwalu jest Politechnika Białostocka. Poza nią, XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki organizują: Akademia Nauk Stosowanych w Łomży; Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku; Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku; Białostocki Park Naukowo-Technologiczny; Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku; Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach; Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku; Uniwersytet w Białymstoku; Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku; Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku; Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1444 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39