NFZ będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu

2023.01.19 10:46
Od lutego 2023 Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Dzięki temu placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.
NFZ będzie płacił więcej za pobyt pacjenta w szpitalu
Fot: pixabay.com

Od lutego Narodowy Fundusz Zdrowi zapłaci za pobytu w szpitalu od pierwszego dnia. Do tej pory do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital dostawał jedynie 50% stawki za hospitalizację. Dopiero od trzeciego dnia wypłacana była już pełna stawka.

Teraz stawki za pierwsze dni pobytu będą wyższe. Taki mechanizm sprawi, że szpital dostanie dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów. Takie rozwiązanie było już oczekiwane od dawna. Podwyżka będzie stopniowa: i będzie wyglądała tak, że za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50% pełnej stawki za hospitalizację. Z kolei w następnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100%.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Pod koniec grudnia 2022 r. NFZ wydał specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje. Szpitale mają czas do końca stycznia, by dostosować systemy szpitalne do nowych stawek.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1602 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39