Nie będzie już egzaminu szóstoklasistów

2016.01.20 00:00
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, iż w 2017 roku zostanie zlikwidowany egzamin szóstoklasistów.
Nie będzie już egzaminu szóstoklasistów
Fot: pixabay.com

Minister postanowiła zlikwidować egzamin, ponieważ, jak sama stwierdziła, nie decydował on o niczym ważnym. Z kolei nauczanie młodzieży ciągłego rozwiązywania testów typowo "pod sprawdzian" było niekorzystne.

Każde dziecko musi być przyjęte do gimnazjum w swoim rejonie. Jeśli jednak wybierało inną placówkę – o przyjęciu decydowały m.in. punkty ze sprawdzianu. Jak będzie teraz? Nie wiadomo. Minister zapowiedziała, że szczegóły zostaną opracowane dzięki współpracy z dyrektorami szkół, praktykami i nauczycielami, by było jak najbardziej sprawiedliwie dla uczniów.

Mimo zniesienia egzaminu, wciąż będzie weryfikowana wiedza uczniów kończących szkołę podstawową. Prawdopodobnie od 2017 roku nauczyciele będą przeprowadzali testy w pierwszej klasie gimnazjum.

Sprawdzian szóstoklasistów wprowadzono w 2002 roku i był przeprowadzany corocznie w kwietniu (jeśli ktoś zachorował i nie mógł stawić się w terminie, zasiadał do testu w czerwcu). Jego napisanie (a nie wynik) decydowały o zakończeniu nauki w szkole podstawowej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1332 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39