Nie żyje były Prorektor Politechniki Białostockiej Tadeusz Leszek Wierzbicki

2017.03.24 13:09
Zmarł prof. dr hab. inż. Tadeusz Leszek Wierzbicki - były Prorektor Politechniki Białostockiej, inicjator powstania kierunku inżynieria środowiska. Był profesorem nauk technicznych, inżynierem chemikiem, specjalistą technologii wody i ścieków.
Nie żyje były Prorektor Politechniki Białostockiej Tadeusz Leszek Wierzbicki
Fot: Politechnika Białostocka

Tadeusz Leszek Wierzbicki dzieciństwo i lata szkolne spędził w Tarnobrzegu. Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie w 1962 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Kolejne stopnie naukowe zdobywał na Politechnice Warszawskiej.

Z Politechniką Białostocką był związany przez ponad 30 lat. W latach 1975-1979 pełnił funkcję prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Białostockiej, do 2007 r. kierował Katedrą Technologii Wody, Ścieków i Osadów Ściekowych. To z jego inicjatywy w 1975 r. uczelnia zaczęła kształcić na kierunku inżynieria środowiska.

- Profesor Wierzbicki był promotorem 22 zakończonych przewodów doktorskich, w tym pierwszej pomyślnie obronionej na Politechnice Białostockiej rozprawy doktorskiej. Na Politechnice Białostockiej wypromował 13 doktorów w dyscyplinie inżynieria środowiska, z czego aż 11 osób pracuje w Katedrze Technologii w Inżynierii i Ochronie Środowiska (na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB) - informuje rzeczniczka prasowa uczelni Dorota Sawicka.

Wierzbicki był też autorem 40 recenzji prac doktorskich i habilitacyjnych, 2 patentów, kilkudziesięciu ekspertyz oraz promotorem ponad 400 prac inżynierskich i magisterskich. W prasie krajowej i zagranicznej umieścił ponad 250 swoich publikacji. Był twórcą i pomysłodawcą serii konferencji naukowo-technicznych z cyklu "Problemy gospodarki wodno-ściekowej w regionach rolniczo przemysłowych".

Zmarł 21 marca, miał 85 lat.

Msza św. w jego intencji zostanie oprawiona w sobotę (25 marca) o godz. 12.00 w Parafii Krzyża Świętego w Grabówce. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Miejskim przy ul. Wysockiego w Białymstoku.

- Profesor Tadeusz Leszek Wierzbicki pozostanie we wspomnieniach i wdzięcznej pamięci społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej. Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego - dodaje Dorota Sawicka.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1562 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39