Nie żyje Mariola Wojtkiewicz. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie w Białymstoku

2022.10.11 12:41
Zmarła Mariola Wojtkiewicz, wykładowczyni UwB, która zaszczepiała w studentach miłość do teatru.
Nie żyje Mariola Wojtkiewicz. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie w Białymstoku
Fot: M.Wojtiewicz/Facebook

Nie żyje Mariola Wojtkiewicz, która przez wiele lat uczyła na Wydziale Nauki o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Wojtkiewicz była absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, gdzie studiowała. Na białostockim uniwersytecie prowadziła zajęcia z wiedzy teatrze, sztuki słowa i terapii przez dramę a także warsztaty zachowań komunikacyjnych. Prowadziła też zajęcia Studenckiego Koła Teatralnego "Stukot", gdzie zajmowała się reżyserią. Dzięki jej współpracy ze studentami udało się zrealizować spektakle m.in. dramaty S. Becketta, T. Różewicza, S. Mrożka, I. Villqista, "Monologi waginy" według prozy Eve Ensler, "Dzień kobiet według dramatu" J. Owsianko, czy "Mury zamiast mostów".

"Jej sposobem na przetrwanie była aranżacja codzienności i poszukiwanie własnej kreatywności w zmaganiu się z otoczeniem. Miała to swój wyraz w umiłowaniu porcelany i próbach estetycznego dekorowania stołu a także projektowaniu ogrodu i osobistym zaangażowaniu w realizację tych pomysłów. Przedmioty doświadczone znakami czasu były jej szczególnie miłe, więc najchętniej w swoim otoczeniu gromadzi nie tyle antyki co starocie. Uważała, że emanuje z nich energia poprzednich właścicieli potocznie zwana klimatem. Lubiła, kiedy dom przypomina nieco teatralne dekoracje, a uczestniczenie w widowisku teatralnym był jej ulubionym sposobem na odbudowanie energii" – taki opis Wojtkiewicz można znaleźć na stronie Instytutu Studiów Kulturowych UwB.

Wykładowczyni należała także do Stowarzyszenia 9dwunastych:

"Kilka lat temu Mariola, nasza była nauczycielka dołączyła do naszego stowarzyszenia i została naszą koleżanką. Dała nam wiele. Wymyśliła herstoryczne warsztaty dla seniorek, współtworzyła nasz ogród społecznościowy, prowadziła zajęcia z komunikacji bez przemocy dla młodych ludzi w Akademii Mistrzostwa Społecznego, a jako członkini Komisji Rewizyjnej była naszą niezawodną podporą w trudnych chwilach i trudnych decyzjach. Jej mądrość i doświadczenie chroniły nas i dawały nam moc" – tak wspominają Wojtkiewicz członkowie stowarzyszenia w mediach społecznościowych.

Wojtkiewicz współpracowała również z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Prowadziła zajęcia dla studentów Białorusi oraz brała udział w szkoleniach dla nauczycieli z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.

Razem ze Stowarzyszeniem Schola Humana brała udział w organizowaniu konkursów recytatorskich, wieczorów poetyckich i warsztatów teatralnych dla licealistów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1615 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39