Niebawem dostępna będzie nowa szczepionka przeciw COVID-19. Kto może ją dostać?

2023.11.21 07:37
Za kilka tygodniu w punktach szczepień dostępna będzie szczepionka z wariantem XBB (Kraken). Nowa szczepionka jest produktem firmy Novavax i oceni się ją jako bardzo skuteczną i bezpieczną.
Niebawem dostępna będzie nowa szczepionka przeciw COVID-19. Kto może ją dostać?
Fot: pixabay.com

Od 6 grudnia w punkach szczepień (przychodniach POZ oraz aptekach) dostępna będzie nowa szczepionka przeciw COVID-19. Będzie to szczepionka firmy Novavax z wariantem XBB (Kraken). Minister Zdrowia na podstawie rekomendacji m. in. WHO zaleca, by szczepionkę przyjęły przede wszystkim osoby powyżej 60. roku życia, które mają niedobory odporności lub choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Zalec się ją także pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Ze szczepionki mogą skorzystać wszystkie osoby, które chcą zabezpieczyć się przed COVID-19. Warunkiem jest ukończenie 12 roku życia. Ponadto od ostatniego szczepienia musi upłynąć sześć miesięcy.

Przy tym należy pamiętać, że osoby powyżej 12. roku życia, które nie były do tej pory zaszczepione przeciw COVID-19 powinny otrzymać dwie dawki w odstępie trzech tygodni.

Od grudnia inaczej umawiamy się na szczepienie przeciw COVID-19

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od grudnia nie będzie już działała infolinia do zapisów przeciw COVID-19. Chętni, by się zaszczepić, będą mogli zapisywać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji), lub bezpośrednio w placówce POZ lub aptece ogólnodostępnej. Skierowanie na szczepienie jest wystawiane przez system automatycznie dla osób, które ukończyły 12. rok życia.

Aby prawidłowo zarejestrować szczepienie przeciw COVID-19 należy posługiwać się numeracją kolejnych dawek przyjętych przez pacjenta w cyklu podstawowym lub przypominającym.

Kolejną istotną informacją jest to, że od grudnia "podmiotami uprawnionymi do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 i ich rozliczenia są przychodnie POZ, które wystąpią do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych o szczepionki lub apteki ogólnodostępne, które podpiszą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych".

Szczepienia są bezpłatne.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1457 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39