"Niesamowita maszyna". Do finału zakwalifikowano 2 podlaskie szkoły

2023.05.10 12:45
Do finału konkursu "Niesamowita maszyna" organizowanego przez Politechnikę Białostocką zakwalifikowano 5 konstrukcji, z czego 2 zostały stworzone przez uczniów z woj. podlaskiego.
"Niesamowita maszyna". Do finału zakwalifikowano 2 podlaskie szkoły
Fot: ZSOiZ w Mońkach
"Niesamowita Maszyna" ZSOiZ w Mońkach - maszyna Goldberga

Kraków, Mielec, Mońki, Opoczno, Sokółka - to w tych miejscowościach zdobywają wiedzę najbardziej kreatywni uczniowie liceów ogólnokształcących i techników. Ich konstrukcje, komisja V edycji konkursu o indeksy na wybrane kierunki studiów w Politechnice Białostockiej i nagrody pieniężne "Niesamowita Maszyna" zakwalifikowała do finału.

- W swoich konstrukcjach często wykorzystują części z innych, niedziałających już maszyn czy urządzeń – informuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektorka Politechniki Białostockiej. – Wykorzystują prawa fizyki, często łączą swoje konstrukcje z układami elektrycznymi, a nawet wykorzystują energię wiatru czy wyporność naczyń z wodą - dodaje.

31 maja w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej rozpocznie się wielki finał V edycji konkursu Niesamowita Maszyna. Młodzi konstruktorzy będą musieli zaprezentować komisji konkursowej działające maszyny.

- Zwycięzcy oprócz indeksów na wybrane kierunki studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej otrzymają 5 tys. zł – przypomina prof. Marta Kosior-Kazberuk. - Pieniądze trafią też na konto szkoły, w której się uczą zwycięzcy i do mentora-opiekuna zwycięskiej drużyny. 2 tys. zł otrzyma drugi najwyżej oceniony przez komisję projekt, a 1,5 tysł zł trzeci. Głównym sponsorem konkursu jest firma Pronar, swoje nagrody ufundowała tez IKEA Industry Orla - przekazuje rektorka.

W konkursie wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube'a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.

Z województwa podlaskiego do finału zakwalifikowali się uczniowie z klasy 2GT z Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach oraz uczniowie klasy IVF o profilu politechnicznym Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce.

Tak działa maszyna uczniów z Moniek:A tak reprezentuje się maszyna licealistów z Sokółki:

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

753 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39