Niezwykłe spotkanie niezwykłych ludzi. "Dzięki nim wiele osób odzyskało zdrowie i życie"

2023.11.28 17:09
W całym kraju od 22 do 26 listopada obchodzono Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To czas, by móc podziękować osobom, które chcą pomagać innym.
Niezwykłe spotkanie niezwykłych ludzi. "Dzięki nim wiele osób odzyskało zdrowie i życie"
Fot: PCK

W piątek (24 listopada) w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyły się Wojewódzkie obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W trakcie uroczystości doceniono honorowych krwiodawców krwi, którzy dzielą się z innymi najlepszym lekiem, którego nie da się wyprodukować nawet w najlepszym laboratorium, czyli krwią. 

Dzięki nim wiele osób odzyskało zdrowie, a nawet zyskało życie - podkreślał podczas uroczystości prezes Podlaskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Andrzej Beczko.

Prezes PCK przyznał także, że dzięki służbom mundurowym widać większe zaangażowanie w ruch honorowego krwiodawstwa. Głównie miał na myśli wojsko i straż graniczną. 

- Bardzo dobrze, że w naszym województwie ten system jest tak dobrze zorganizowany, jest wzorowy. Cieszę się, że Państwo w tym procesie uczestniczycie - zwracał się do krwiodawców. Gratuluję PCK ogromnego zaangażowania w tym zakresie - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski. 

- Cieszę się, że są tu ludzie w różnym wieku. Życzę, by to, co robicie, wróciło do Państwa, jeśli potrzebować będziecie jakiejkolwiek pomocy - dodał dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. dr hab. Piotr Marek Radziwon.

Wręczono medale i odznaki

W trakcie uroczystości wręczono także odznaczenia i medale. Alina Miszczuk i Wojciech Czesław Brzozowski zostali odznaczeni Brązowymi Krzyżami Zasługi. Przyznano również odznaki "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu", Odznaki Honorowe Polskiego Czerwonego Krzyża, medale 65-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża oraz odznaki "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Wyróżniono w sumie około 200 osób.

- Działaczem PCK jestem od około 40 lat. Zaczęło się od krwiodawstwa. Pracowałem w Ochotniczych Hufcach Pracy, szkolnictwie, gdzie organizowałem krwiodawstwo, sam oddałem 36 litrów krwi. Dziś działalność zeszła na inne tory - organizację klubu seniora. Jest mi bardzo miło, że zauważono moje zaangażowanie - mówi Tadeusz Wondołkowski, który otrzymał medal 65–lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podczas wydarzenia wyróżniono też szkoły i uczenie, które biorą udział w różnych akcjach, propagujących oddawanie krwi. Nagrodzono Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie, Technikum Leśne w Białowieży, Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku, Państwową Uczelnię Zawodową im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych - Szkołę Policealną Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1589 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39