NIK: Są nieprawidłowości w trakcie budowy lokalnych dróg

2014.04.10 00:00
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Krytycznie oceniła zmniejszenie środków na "schetynówki", dopatrzyła się też nieprawidłowości (m.in. na Podlasiu) przy ich realizacji.
NIK: Są nieprawidłowości w trakcie budowy lokalnych dróg
Fot: freeimages.com

Sieć dróg lokalnych w Polsce jest słabo rozwinięta, w dodatku charakteryzuje się niską jakością nawierzchni - to bariera, która hamuje rozwój gospodarczy. Program budowy tzw. schetynówek miał poprawić stan lokalnej infrastruktury. Do tej pory znacząco przyczynił się zarówno do poprawy stanu technicznego dróg, jak i bezpieczeństwa. Ze względu na pozytywne efekty, NIK krytycznie oceniła spadek jego dofinansowania z budżetu państwa, tym bardziej, że samorządów nie stać na samodzielne finansowanie remontów i budowy dróg lokalnych.

W trakcie realizacji Programu stwierdzono jednak mnóstwo nieprawidłowości. Dotyczą one także skontrolowanych w Podlaskiem zarządców dróg: Urzędu Gminy Orla, Urzędu Gminy Nowinka, Urzędu Miejskiego w Lipsku, Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim, Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim i Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie.

Samorządy dopuściły się wieloletnich zaniedbań w zakresie planowania rozwoju sieci drogowej. Ponad połowa z nich nie opracowała takich planów. W konsekwencji urzędnicy wybierali drogi do remontu lub przebudowy na podstawie własnego uznania.

Oprócz tego ujawniono liczne przypadki nierzetelnego nadzoru zarządców dróg nad realizowanymi w ramach Programu inwestycjami, a wykonawcy nie przedkładali wymaganej dokumentacji.

83% skontrolowanych zarządców, albo w ogóle nie przeprowadzała wymaganych przepisami badań dróg, albo wykonywała je w ograniczonym zakresie. Urzędnicy tłumaczyli, że lokalne drogi są im doskonale znane, bo codziennie po nich jeżdżą.

Aż 91% administratorów dróg nieprawidłowo je oznakowało i nie miało projektów stałych organizacji ruchu. Na drogach wszystkich zarządców ujawniono przypadki ustawienia znaków (nieraz nieczytelnych) niezgodnie z zatwierdzonymi organizacjami.

Wykryto też nieprawidłowości dotyczące stanu ewidencji dróg. Aż 63% zarządców w ogóle nie prowadziło książek drogi albo ich zapisy były niekompletne bądź nieaktualne. W dokumencie tym zapisuje się przeprowadzone remonty i przebudowy oraz kontrole i badania stanu technicznego drogi.

Zobacz też:
40 mln na remonty dróg. Miało być więcej, ale dostały niepełnosprawne dzieci

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

977 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39