Noc Muzeów 2019. Były kolejki i dużo atrakcji

2019.05.19 08:40
W sobotni (18.05) wieczór można było bezpłatnie zwiedzać muzea i galerie. Wszystko z okazji Nocy Muzeów.
Noc Muzeów 2019. Były kolejki i dużo atrakcji
Fot: Anna Dycha

Noc Muzeów to doroczna akcja, która polega na bezpłatnym zwiedzaniu muzeów i galerii. Dodatkową atrakcją jest fakt, że placówki są otwarte do późnych godzin nocnych - często do 24.00. W akcję włącza się także wiele innych instytucji, które przyciągają zwiedzających ciekawą ofertą. Wprawdzie tuż po godz. 18.00 spadł deszcz, ale później nad miastem (jedynie) krążyły chmury i można było udać się na spacer. Rzęsisty deszcz lunął dopiero po godz. 22.00.

Sprzęt wojskowy i gotowanie

Jak co roku Muzeum Wojska przygotowało dla białostoczan wiele atrakcji przed budynkiem. Można było obejrzeć i sfotografować sprzęt wojskowy. Na ul. Kilińskiego prezentowane były pojazdy ze zbiorów Muzeum - samochód terenowy GAZ-69 (1952-72) i kuchnia polowa WZ. 320/51 (1952), a także sprzęt 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Policji.

Tegoroczną nowością był pokaz gotowania na żywo ("live cooking"). Dania przygotowywane były na podstawie przepisów zebranych w wydanej w listopadzie 1918 roku książce "Kuchnia garnizonowa oraz wskazówki dotyczące racjonalnego odżywiania wojska". Oczywiście można było skosztować przygotowanej potrawy.

Chętni zwiedzali także wystawy oraz zaglądali na kiermasz muzealny z wydawnictwami i gadżetami.

Tłocznie w Pałacu Branickich

- Do czego taka kolejka? - zastanawiali się ci, którzy dotarli na dziedziniec Pałacu Branickich. Odpowiedź padała szybko: - Do piwnic.

Rzeczywiście chętnych, by odbyć ten "spacer w przeszłość", nie brakowało. Zwiedzać można było w grupach 30-osobowych.

Na dziedzińcu tradycyjnie rozłożył się szpital Polskiego Czerwonego Krzyża - była to historyczna rekonstrukcja. Zwiedzić można było także Muzeum Historii Medycyny i Farmacji - z wystawami ukazującymi historię medycyny czy przedstawiającymi rewaloryzację barokowego Ogrodu Branickich. Była też okazja, by poznać surowce lecznicze i ich zastosowanie oraz zobaczyć, jak powstają leki recepturowe.

W Pałacu Branickich było naprawdę tłocznie. Zajrzeć można było do Aula Magna - trwały tam koncerty. Popularnością cieszył się widok na pałacowe ogrody.

W Ratuszu obrazy i archeologia

Ratusz - to był punkt obowiązkowy w programie wycieczki po mieście. Tym razem Muzeum Podlaskie przygotowało nie lada gratkę. To wystawa "W kręgu Branickich" poświęcona znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich. Obrazy na niej zgromadzone zostały sprowadzone z wielu muzeów w kraju.

Obejrzeć można było także prezentację archeologiczną z pokazem zabytków odkrytych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w latach 1997-2014 na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku. Prace te miały na celu zastosowanie metod archeologicznych do rekonstrukcji pierwotnej kompozycji ogrodu, zarówno w zakresie zieleni, jak i tzw. małej architektury. Były jednymi z licznych działań badawczych i studialnych, do rozpoczęcia których impulsem stała się decyzja o przywróceniu rezydencji barokowego blasku. W trakcie Nocy Muzeów eksponowano przedmioty związane z funkcjonowaniem założenia ogrodowego (m.in. donice, złączki rur wodociągowych zasilających studnie i fontanny) i pałacu (m.in. naczynia gliniane i porcelanowe, elementy urządzeń grzewczych oraz wyroby ze stopów metali).

Już po zmroku wytrwali wybrali się na spacer historyczny z dyrektorem Muzeum Podlaskiego Andrzejem Lechowskim. Trasa prowadziła śladami dawnego Białegostoku.

W Noc Muzeów włączyły się także m.in. Opera i Filharmonia Podlaska (w programie było oprowadzanie po scenie i warsztaty fotograficzne), Białostocki Teatr Lalek (zaprosił do Piwnicy Lalek), Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego (wystawy, zwiedzanie magazynów i panorama miasta) oraz Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa (w programie znalazła się m.in. Gra Miejska, pokaz filmu "Dyktator" i koncert).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

847 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39