Noc Muzeów. Bezpłatne zwiedzanie wystaw, spacery i panorama miasta z tarasu

2017.05.18 07:55
To jedyna w roku noc, kiedy muzea i galerie można zwiedzać bezpłatnie. Z tej okazji placówki przygotowują też specjalne atrakcje. Noc Muzeów już w sobotę (20.05).
Noc Muzeów. Bezpłatne zwiedzanie wystaw, spacery i panorama miasta z tarasu
Fot: Grzegorz Chuczun
Atrakcji nie zabraknie w Muzeum Wojska

Ratusz: zwiedzanie z przewodnikiem

W Ratuszu będzie można obejrzeć wystawy stałe, przygotowywana jest też prezentacja specjalna "Wśród jezior i pagórków. Ekspedycje archeologiczne". Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co pół godziny w 20-osobowych grupach, którymi pokierują przewodnicy.

Program: Noc Muzeów w Ratuszu

Spacer historyczny w klimatach PRL-u

Spacerowiczów, śladami najważniejszych instytucji w mieście w czasach PRL-u, poprowadzi jak zwykle Andrzej Lechowski. Hasłem przewodnim tegorocznego spaceru po centralnych ulicach miasta będzie prześmiewczy wierszyk z epoki: "Ci, co rządzą (Dom Partii) / Ci, co sądzą (sądy) / Ci, co nic nie dają (związki zawodowe) / i do piachu posyłają (szpitale)". Spacer rozpocznie się o godz. 22.00 przed Ratuszem.

Szczegóły: Noc Muzeów w Ratuszu

Muzeum Historyczne: smaki PRL-u

Przy Warszawskiej można będzie obejrzeć wystawę "Na co dzień i od święta. Portret białostoczan w latach 50. i 60. XX w.", która przybliża realia życia Białegostoku i jego mieszkańców pierwszych dekad powojennych. Zostanie pokazanych około 300 archiwalnych fotografii - są to w większości po raz pierwszy pokazywane zdjęcia. Będzie prezentowana także bogata kolekcja etykiet oraz oryginalne produkty PRL-u.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Historycznym

Muzeum Rzeźby: sztuka w cieniu PRL-u

Zwiedzać będzie można nowe wystawy "Sztuka w cieniu PRL-u" i "Materia rzeźby. Dydaktycy Zakładu Rzeźby i Ceramiki prof. Adama Myjaka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie". W planach jest oprowadzanie kuratorskie po tych wystawach oraz warsztaty dla dzieci.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Muzeum Wojska: sprzęt wojskowy na Kilińskiego

Główną atrakcją będzie prezentacja sprzętu wojskowego przed budynkiem na Kilińskiego. Można będzie też zwiedzić wystawy, wziąć udział w warsztatach i kiermaszu wydawnictw muzealnych.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Wojska

Muzeum Pamięci Sybiru: atrakcje w przejściu podziemnym

W przejściu podziemnym na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i al. Piłsudskiego będzie można obejrzeć projekt budynku i ekspozycji stałej Muzeum na Węglowej. Przy Sienkiewicza zaplanowano warsztaty i zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru

Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji: pałacowe piwnice i wystawy

Warto zajrzeć do Pałacu Branickich. Można tam będzie zwiedzić piwnicę z pałacowym systemem ogrzewania podpodłogowego, a także obejrzeć wystawy w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Nie zabraknie atrakcji na dziedzińcu.

Program: Noc Muzeów na Uniwersytecie Medycznym

Centrum im. Ludwika Zamenhofa: gra miejska

Gra miejska i zwiedzanie wystaw - to główne atrakcje Nocy Muzeów w CLZ. Będzie można też zwiedzić wystawy czasowe i stałą, a także poznać Mediatekę CLZ i pobawić się w Sali Gier i Zabaw.

Program: Noc Muzeów w Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Galeria Arsenał: czytanie i wystawy

W Arsenale będzie można wziąć udział w czytaniu performatywnym sztuki i warsztatach oraz zwiedzić wystawy Anny Panek i Zuzy Golińskiej.

Program: Noc Muzeów w Galerii Arsenał

Galeria im. Sleńdzińskich: atrakcje w 3 siedzibach

Zwiedzanie wystawy stałej oraz czasowej poświęconej Julitcie Sleńdzińskiej z przewodnikiem, a także nowej wystawy zdjęć Bolesława Augustisa oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych - oto atrakcje przygotowane przez Galerię im. Sleńdzińskich. Czekają one w salonach przy ul. Waryńskiego, Legionowej i Wiktorii.

Program: Noc Muzeów w Galerii Sleńdzińskich (Waryńskiego 24a), Noc Muzeów w Galerii Sleńdzińskich (Legionowa 2), Noc Muzeów w Galerii Sleńdzińskich (Wiktorii 5)

Książnica Podlaska: zobacz miasto z tarasu

W programie jest zwiedzanie Wypożyczalni i Czytelni Ogólnej, prezentacja najciekawszych zbiorów Działów Udostępniania i konkursy z nagrodami. Można także obejrzeć wystawę prasy z lat 50., 60. i 70., a także podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego.

Program: Noc Muzeów w Książnicy Podlaskiej

Opera: nocna panorama i spacer

Spacer po ul. Kijowskiej, spotkanie z literaturoznawcami UwB, zwiedzanie wystaw, występy studentów UMFC - takie wydarzenia przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska. Dużą atrakcją będzie także wejście na taras widokowy i podziwianie nocnej panoramy miasta.

Program: Noc Muzeów w Operze

WOAK: fireshow i lampiony

Zwiedzanie wystaw, warsztaty plastyczne, taneczne, nowocyrkowe i robienia lampionów - na Noc Muzeów zaprasza też WOAK. W planach jest także przedstawienie grupy teatralnej Rozhulana Tanecznica, fireshow i prezentacje muzyczne.

Program: Noc Muzeów w WOAK-u

Region: wystawy plenerowe, iluminacja i leśna bimbrownia

Muzeum Ikon w Supraślu zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej "Podlaskie historie - sacrum w czasach profanum". Złożą się na nią fotografie Piotra Sawickiego. Zwiedzić można będzie też wystawę stałą, wzbogaconą pracami Jerzego Nowosielskiego.

Natomiast w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy można obejrzeć wystawę czasową "Skarb ze Złotoryi". Na prezentacji multimedialnej zostanie pokazana odbudowa Pałacu Branickich w Choroszczy, w godz. 22.00-24.00 fasada zabytku będzie iluminowana.

Zwiedzać z przewodnikiem można będzie Muzeum w Tykocinie. W programie jest wystawa plenerowa i prezentacje multimedialne.

Spektakle, opowieści o puszczańskim samogonie i otwarcie zmodernizowanej bimbrowni, pokaz lotu sów i zwiedzanie wystaw - te atrakcje przygotowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Program: Noc Muzeów w Muzeum Ikon, Noc Muzeów w Muzeum Wnętrz Pałacowych, Noc Muzeów w Tykocinie, Noc Muzeów w skansenie

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

599 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39