Nora Ney do zobaczenia na dużym ekranie

2021.05.26 10:56
W tym roku przypada 115. rocznica urodzin Nory Ney. Z tej okazji Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film "Doktór Murek" z rolą światowej sławy aktorki.
Nora Ney do zobaczenia na dużym ekranie
Fot: Materiały prasowe

Nora Ney (Sonia Najman) urodziła się nieopodal Białegostoku w 1906 r., uczyła się w elitarnym, prywatnym, koedukacyjnym gimnazjum w Białymstoku.

Po maturze w obawie przed wydaniem za mąż za starszego mężczyznę - uciekła z domu. Zatrzymała się w Warszawie, gdzie rozpoczęła naukę w Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego. Miała doskonałe warunki, by stać się filmową gwiazdą i tak też się stało. Odnosiła sukcesy, co pozwoliła jej na stabilne finansowo życie.

Po wybuchu II wojny światowej uciekła z mężem i córką do Związku Radzieckiego, została zesłana w głąb imperium, co tak naprawdę uratowało jej życie.

Po wojnie, po krótkim pobycie w Polsce, postanowiła wyjechać do Stanów Zjednoczonych. W 1946 roku zawitała do Nowego Jorku. Podejmowała się gry w niemych filmach (ze względu na nieznajomość języka angielskiego).

Nora Ney stworzyła wokół siebie atmosferę gwiazdy Hollywood. Przed wojną była bardzo znana.

W Kinie Forum będzie można zobaczyć film z Norą Ney. "Doktór Murek" w reż. Juliusza Gardana to historia bazująca na książkach Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Dr Murek zredukowany" i "Drugie życie doktora Murka". Opowiada o pewnym doktorze prawa, który z człowieka na wskroś uczciwego, po wielu perypetiach, przeradza się w pospolitego rzezimieszka.

Seans w Kinie Forum, we czwartek (27.05), o godz. 17:30. Cena biletu: 8 zł. Zaplanowane jest także spotkanie z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".

SZCZEGÓŁY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39