Nora Ney znów w Białymstoku. Jest sąsiadką Skłodowskiej-Curie

2016.12.09 18:19
W Białymstoku już oficjalnie istnieje ul. Nory Ney. Przedwojenna aktorka została patronką uliczki, przy której ulokowany był niegdyś Rybny Rynek.
Nora Ney znów w Białymstoku. Jest sąsiadką Skłodowskiej-Curie
Fot: Radosław Puśko

Z inicjatywą nadania imienia Nory Ney jednej z ulic wyszła grupa Dziew/czyny. Jej przedstawicielki chciały, żeby aktorka została patronem uliczki na Bojarach, ale mimo zebrania 1500 podpisów pod projektem, radni odrzucili ten pomysł. W zamian prezydent Tadeusz Truskolaski zaproponował, żeby nazwać tak drogę odchodzącą od ul. Skłodowskiej-Curie. Tym razem uchwała przeszła.

Od tego tygodnia ul. Nory Ney istnieje już oficjalnie. Pojawiły się nawet tabliczki z nazwiskiem aktorki wskazujące miejsce, któremu patronuje.

- Bardzo się cieszymy, że mimo trudności, które spotkały nas w trakcie tego projektu, udało się doprowadzić sprawę do końca i teraz możemy cieszyć się ulicą Nory Ney w Białymstoku. Odzyskałyśmy dla historii miasta ważną postać w jego historii – mówi Sylwia Wieczeryńska z grupy Dziew/czyny.

Nora Ney, a właściwie Sonia Nejman, to polska aktorka żydowskiego pochodzenia, która urodziła się w 1906 r. we wsi Sielachowskie koło Białegostoku. Największą karierę robiła w okresie 20-lecia międzywojennego. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną została zesłana w głąb Związku Radzieckiego. W 1946 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarła w wieku 96 lat.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

937 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39