Nowa wystawa w Muzeum Historycznym

2019.09.03 14:36
"Wrzesień 1939 roku w niemieckiej propagandzie" - wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta w Muzeum Historycznym. Wernisaż odbędzie się w czwartek (5.09).
Nowa wystawa w Muzeum Historycznym
Fot: Muzeum Historyczne

Według niemieckiej propagandy Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. Rzesza oferowała Rzeczpospolitej sprawiedliwe zmiany terytorialne nad Bałtykiem, ale Warszawa, okazując dumę i nieustępliwość, odrzucała dialog z Berlinem. Minister Propagandy i Oświecenia Publicznego Josef Goebbels tak manipulował propagandą, aby przekonać świat, że to Polska, wspierana przez Francję i Anglię, rozpętała wojnę. III Rzesza ukazywana była jako ofiara agresji zmuszona do obrony.

Wystawa opracowana została na podstawie obszernej kolekcji zdjęć i niemieckich wydawnictw propagandowych dotyczących wojny z Polską w 1939 r., ze zbiorów Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Przedstawiają one zwycięski marsz niemieckich oddziałów w kampanii przeciwko Polsce, a Adolfa Hitlera jako ukochanego Wodza III Rzeszy, który wspiera swoje wojsko. Polska i Polacy ukazywani byli jako obywatele kraju cywilizacyjnie zacofanego, który nie był w stanie przeciwstawić się militarnej potędze Niemiec. Skuteczność zmasowanej goebbelsowskiej propagandy, podniesionej do rangi najważniejszego narzędzia polityki wewnętrznej i międzynarodowej III Rzeszy, Polacy odczuwali przez wszystkie lata wojny.

Ekspozycja, będąca własnością Muzeum Wsi Kieleckiej - autorstwa Ewy Kołomańskiej, zostanie przedstawiona w opracowaniu plastycznym Grzegorza Chorążka.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Wystawę można oglądać do końca października.

Zobacz też: Wystawa: Wrzesień '39 w niemieckiej propagandzie

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39