Nowe atrakcje na Dojlidach. Będzie m.in. coś dla "morsów"

2023.05.24 14:00
Ośrodek Sportów Wodnych Dojlidy wzbogaca się o nowe atrakcje. Powstała już m.in. podstawa pod nowe tarasy i konstrukcja budynku drewnianego, w którym funkcjonować ma sauna sucha.
Nowe atrakcje na Dojlidach. Będzie m.in. coś dla "morsów"
Fot: BOSiR

Będzie więcej, będzie lepiej, będzie atrakcyjniej. Nowa inwestycja rozwija Ośrodek Sportów Wodnych Dojlidy od strony wyspy. Za hangarami na sprzęt wodny, w ustronnym miejscu pod lasem, tuż przy placu postojowym dla pojazdów kamperowych, powstaje sauna z pomostami, wiatami i slipem do wodowania łodzi, jachtów oraz żaglówek.

Na żelbetowych palach nad brzegiem zalewu tworzy się drewniany, parterowy budynek o wymiarach 17,3 m na 6,42 m, który ma komponować się z innymi już istniejącymi budynkami na Dojlidach, dlatego elewację stworzą deski modrzewiowe. W środku na powierzchni 83 mkw. projektanci wygospodarowali miejsce na saunę suchą z ławkami mieszczącą do 25 osób. Będą też: szatnia z przebieralniami, toaleta, prysznice czy ławy do wypoczynku między seansami saunowymi. Piec elektryczny ma zapewnić temperaturę w przedzial 80-110 stopni Celsjusza przy wilgotności 10-20 proc.

Po wygrzaniu się w saunie będzie można schłodzić się nie tylko pod prysznicem, ale także śniegolodem, który wyprodukuje generator. Pojawi się również możliwość zanurzenia po seansie saunowym w zalewie dojlidzkim, co zwłaszcza przy ujemnych temperaturach może okazać się nie lada gratką. Do tego posłużą drewniane pomosty (243 mkw.) z balustradami w formie trzech tarasów stopniowo schodzące do poziomu lustra wody ze schodami sięgającymi aż do dna zbiornika.

Dodatkowo na pomostach mają się znaleźć dwie wiaty z paleniskiem, które mogą przypaść do gustu zwłaszcza osobom "morsującym". Tu będą działały przebieralnie z wieszakami i ławeczkami oraz pojawią się kolejne schody prowadzące wprost do wody. W ramach zadania inwestycyjnego wykonany zostanie ponadto betonowy slip, czyli prosta pochylnia do wodowania i wyciągania na ląd sprzętu pływającego na podwoziu jezdnym.

Prace budowlane mają trwać 8 miesięcy. Ich koszt wyniesie ok. 1,5 mln zł.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

748 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39