Nowe przepisy dot. zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych budzą kontrowersje

2013.05.28 00:00
Od 1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Nowe warunki przyznawania świadczeń budzą wiele kontrowersji.
Nowe przepisy dot. zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych budzą kontrowersje
Fot: sxc.hu

Zmiana przepisów najbardziej dotyka osoby, które, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, zrezygnowały z pracy zarobkowej. Wraz z wejściem nowych przepisów od 1 lipca pieniądze zostaną im odebrane.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł miesięcznie przysługiwał do niedawna osobom, które zrezygnowały z pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną. Wraz ze zmianą przepisów świadczenie będzie przysługiwało tylko wtedy, gdy dochód na osobę w danej rodzinie nie przekroczy 623 zł.

Przepisy obowiązują od stycznia 2013 roku. Jednak w przypadku osób, które były uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, wprowadzono okres przejściowy i zachowanie prawa do zasiłku do 30 czerwca br. Nowe przepisy oburzają opiekunów. Nie mogą oni zostawić podopiecznych i iść do pracy, bo ci nie poradzą sobie w życiu. Opiekunowie wysłali już pisma do premiera oraz ministra pracy i polityki społecznej. Na chwilę obecną nie dało to żadnego efektu, dlatego 4 czerwca ma odbyć się ogólnopolska manifestacja przed Sejmem. Swoją obecność potwierdziło w nim już kilkadziesiąt osób z Białegostoku i okolic.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

899 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39