Nowe terminy wypłat emerytur. Skąd te zmiany?

2023.11.03 11:55
Kto otrzyma z ZUS-u wypłatę emeryturę lub rentę wcześniej?
Nowe terminy wypłat emerytur. Skąd te zmiany?
Fot: Materiały prasowe

Pieniądze będą wcześniej - w jakim przypadku?

Każdy, kto pobiera z ZUS-u świadczenia długoterminowe - takie jak emerytury i renty - z niecierpliwością oczekuje na przelew bankowy lub wizytę listonosza. Takie osoby otrzymują je zawsze w określonym terminie płatności. Niektórzy jednak listopadowe świadczenie otrzymają nieco wcześniej. Jaka jest tego przyczyna?

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia emerytalno-rentowe wypłaca w kilku terminach: 1.. 5., 6., 10., 15., 20 i 25 dnia miesiąca. Jeśli termin płatności świadczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, to świadczenie wypłacane jest wcześniej- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Coraz więcej osób wybiera przelew zamiast wizyty listonosza

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia wypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty do 31 października. Dotyczy to zarówno świadczeń, które przynosi listonosz, jak i tych, które trafiają na rachunki bankowe.

- Do 3 listopada swoje emerytury i renty otrzymają osoby, których termin płatności świadczenia przypada na 5 listopada. Listopadowe wypłaty, które powinny trafić do uprawnionych 25 dnia miesiąca, również zostaną przekazane wcześniej, gdyż ten dzień przypada na sobotę – dodaje rzeczniczka.

Coraz więcej osób otrzymuje świadczenia przelewem i nie musi czekać na wizytę listonosza. W województwie podlaskim poziom ubankowienia świadczeń długoterminowych wynosi 80 proc. seniorów, którzy jeszcze nie mają konta w banku.

ZUS zachęca, aby rozważyli wybranie bezpiecznej, bezgotówkowej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Konto w banku to swobodny dostęp do pieniędzy. Otrzymując wypłatę emerytury czy renty na rachunek bankowy, nie muszą czekać, aż listonosz zapuka do ich drzwi.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39