Nowe zabytki w Podlaskiem. Spodki nie zostaną wpisane do rejestru

2020.08.27 14:15
W województwie podlaskim m.in. cerkiew w Hajnówce, neon Albatros w Augustowie czy kamienica w Rajgrodzie – mają zostać włączone do ewidencji zabytków. Znane w Białymstoku Spodki, nie zostaną wpisane do rejestru.
Nowe zabytki w Podlaskiem. Spodki nie zostaną wpisane do rejestru
Fot: Malwina Witkowska
Konferencja z prof. dr hab. Małgorzatą Dajnowicz

Rejestr zbytków

Profesor Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków zapowiedziała kilka miejsc, które mają zostać wpisane do rejestru obiektów chronionych prawem.

Pierwszym z nich jest neon, znajdujący się na restauracji Albatros w Augustowie. Jest on bardzo dobrze zachowany, z oryginalną konstrukcją.

- Myślę, że nawet w najbliższych dniach rozpoczniemy procedurę wpisu neonu do rejestru zabytków ruchomych – powiedziała konserwator zabytków województwa podlaskiego.

Kolejnym zabytkiem jest kamienica w Rajgrodzie, w której od lat znajduje się apteka. Wybudowano ją w 1926 roku.

Jeśli chodzi o miejsca sakralne, do rejestru zabytków zostaną wpisane 2 kościoły: pw. Krzyża Świętego w Przytułach oraz Matki Bożej Pocieszenia w Chodorówce Nowej. Nie może również zabraknąć cerkwi św. Trójcy w Hajnówce.

Spodki nie będą zabytkiem

Obiekty przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku czyli tzw. spodki nie zostaną wpisane do rejestru zabytków. Aktualnie są one chronione planem miejscowym. Pomysł dodania go od początku budził sceptyczne nastawienie podlaskiej konserwator.

- Decyzja była podyktowana wielomiesięczną analizą dokumentacji. W tej sprawie zwołałam radę konserwatorską, która zaopiniowała, że obecna forma ochrony jest wystarczająca – stwierdziła prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz. „Obecne zapisy w sposób optymalny zabezpieczają zasadnicze walory obiektu, integralność bryły, formę architektoniczną oraz jego usytuowanie w przestrzeni urbanistycznej miasta” - Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Dotacje 2020

W 2020 r. województwo podlaskie otrzymało dotacje na prace konserwatorskie w 3 miejscach. Pierwszym z nich było wnętrze kościoła pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Szczepankowie. Natomiast w Wigrach, dotacje otrzymał kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Zostały również zakończone prace konserwatorskie obrazu „Matka Boża Sykstyńska” w Drohiczynie. Więcej informacji tu.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1648 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39