Nowe zadanie wojskowych w szpitalach

2020.11.06 11:22
Cały czas wzrasta zaangażowanie wojskowych w zwalczanie epidemii COVID-19. Najnowszym zadaniem mundurowych jest raportowanie danych o liczbie wolnych łóżek.
Nowe zadanie wojskowych w szpitalach
Fot: MON

Sprawdzają temperaturę, pobierają wymazy, informują pacjentów. Teraz dostali kolejne zadanie. Żołnierze zarówno operacyjni, jak i wojsk obrony terytorialnej sprawdzają oraz aktualizują dane o wolnych łóżkach przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Monitoring danych jest prowadzony przez całą dobę. Zbiorcze statystyki są aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny. Przeszkoleniem żołnierzy z obsługi systemu informatycznego zajęły się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Od najbliższego poniedziałku (9 listopada) żołnierze zaczną realnie wspierać 9 szpitali z województwa podlaskiego - zaznacza Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Oddelegowanie wojskowych do sprawdzania danych w szpitalach to koncepcja Ministerstwa Zdrowia. Adam Niedzielski, szef wspomnianego resortu, uważa, że "często mamy do czynienia z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek dla chorych na COVID-19, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować".

Jednocześnie idea ministra zdrowia nie podoba się środowisku medycznemu, czemu np. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych dał wyraz w liście do Adama Niedzielskiego. Dyrektorzy szpitali uważają, że taka administracyjna interwencja wojska podważa ich kompetencje.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
727 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39