Nowe, zielone miejsce w Białymstoku. Park kieszonkowy oficjalnie otwarty

2020.09.09 15:33
Pierwszy w Białymstoku park kieszonkowy powstał przy ul. Parkowej. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 223 tys. zł. Prace budowlane zostały ukończone w zeszłym miesiącu. Dzisiaj (9.09) został oficjalnie oddany do użytku przez prezydenta miasta.
Nowe, zielone miejsce w Białymstoku. Park kieszonkowy oficjalnie otwarty
Fot: Malwina Witkowska
Park kieszonkowy przy ul. Parkowej 23

Oficjalne otwarcie

Na mapie Białegostoku pojawiło się nowe miejsce, pełne kwiatów i zieleni. Obok bloku przy ul. Parkowej 23 znajdował się wcześniej zaniedbany teren – teraz zmienił się w pierwszy w mieście park kieszonkowy.

Budowa parku została zakończona w sierpniu. (Zobacz: Koniec budowy parku kieszonkowego). Oficjalne otwarcie odbyło się w środę (9.09). Teraz mieszkańcy mogą zacząć korzystać z nowej przestrzeni, znajdującej się na spokojnym i cichym osiedlu.

- Niewielkie miejsce, bo niewielki skwer, ale zagospodarowany jest w sposób bardzo nowoczesny i przyjazny dla naszych mieszkańców – powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. - Mamy w planie tworzenie kolejnych parków kieszonkowych, ale raczej nie w tym roku – dodał.

Do tegorocznego budżetu obywatelskiego został zgłoszony projekt budowy parku kieszonkowego na osiedlu Młodych przy ul. Prowiantowej. Wniosek uzyskał jednak negatywną weryfikację, ponieważ jej teren należy do osoby fizycznej.

Zielone miejsce

W ramach inwestycji, postawiono m.in. siedem ławek oraz jedną dla osób niepełnosprawnych - czyli taką z dwoma miejscami, z wyznaczoną pomiędzy przerwą na np. wózek inwalidzki.

- Prezentując różnego rodzaju koncepcje dotyczące zieleni w mieście, mówiliśmy o tzw. parkach kieszonkowych. Właśnie mamy tutaj przykład takiej inwestycji, która przede wszystkim ma służyć mieszkańcom i spełniać ich oczekiwania - powiedział prezydent miasta.

Na terenie postawione zostały również szachy stacjonarne, które stanowią ciekawą formę relaksu. Znalazły się również: kaskada wodna, miejsca rekreacyjne dla dzieci i huśtawka. Posadzono m.in. cisy, budleje Dawida czyli motyli krzew, hortensje, jeżówki.

Powierzchnia parku wynosi 329 m2, w tym trawniki zajmują ok. 120 m2. Koszt całej inwestycji wyniósł 223 tys. zł.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl
1031 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39