Nowoczesna biblioteka w budowie. Wszystko idzie zgodnie z planem

2020.06.25 07:55
Już wkrótce studenci będą mogli korzystać z nowej siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku. Jej gmach powstaje na terenie kampusu. Na razie trwa budowa. W planach są m.in. antresola, kabiny do nauki indywidualnej i sala konferencyjna.
Nowoczesna biblioteka w budowie. Wszystko idzie zgodnie z planem
Fot: Uniwersytet w Białymstoku
Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku

Budowa nowej siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej rozpoczęła się wiosną 2019 r. Planowany termin zakończenia prac to koniec lutego 2021 r.

- Prace budowlane idą zgodnie z planem - zapewnia nas Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.

Budynek jest już w stanie surowym zamkniętym. Gotowe są wszystkie ściany, okna i drzwi. Trwają prace przy elewacji zewnętrznej - montowane są panele dekoracyjne. W środku natomiast prowadzone są prace tynkarskie i posadzkarskie.

- Powodem decyzji o budowie jest plan poprzednich i obecnych władz uczelni, by w kampusie przy ul. Ciołkowskiego zlokalizować jak najwięcej jednostek UwB. Poprzednią siedzibę Biblioteki Uniwersyteckiej, mieszczącą się przy ul. Skłodowskiej, wraz z siedzibą rektoratu kupił jesienią 2014 r. samorząd województwa. Od tego czasu księgozbiór BU jest rozlokowany w kilku budynkach uczelni. Po zakończeniu budowy ponownie zostanie zintegrowany w jednym gmachu - przypomina Katarzyna Dziedzik.

Antresola i kabiny do pracy indywidualnej

Umberto Eco mawiał: "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Studenci białostockiej uczelni z pewnością na deficyt książek narzekać nie będą, bowiem biblioteka pomieści ponad 500 tys. książek i czasopism. W czytelni (piętro), na półkach o długości 3 tys. metrów, udostępnionych zostanie 120 tys. woluminów.

Nowa siedziba to ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni. W magazynie na parterze będą regały o długości blisko 13 tys. metrów.

- Budowla będzie miała 3250 m2 powierzchni. W całym gmachu będziemy mogli pomieścić nawet 1 mln woluminów: książek, czasopism czy zbiorów specjalnych - mówi Katarzyna Dziedzik.

Kabiny do pracy indywidualnej będą ulokowane na I piętrze, przy czytelni. Będzie ich 9 (w tym 2 przystosowane także dla osób niepełnosprawnych). Będą z nich mogli korzystać zarówno pracownicy naukowi i doktoranci (oni będą mieli pierwszeństwo w rezerwacjach), jak i studenci.

- W budynku, oprócz wypożyczalni, czytelni i magazynu, będzie m.in. pracowania do digitalizacji zbiorów, sala konferencyjna, szkoleniowa i ekspozycja Gabinetu Ryszarda Kaczorowskiego - wymienia rzeczniczka.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39