Nowoczesny tunel zastąpił stare kładki. Zmiany na terenie PKP i PKS [ZDJĘCIA]

2024.05.08 15:25
Do użytku mieszkańców oddano właśnie długo oczekiwany tunel pieszo-rowerowy. Biegnie pod torami PKP i łączy ulicę Kolejową z ulicą Bohaterów Monte Cassino. Był to ostatni etap projektu "Intermodalny węzeł komunikacyjny w Białymstoku".
Nowoczesny tunel zastąpił stare kładki. Zmiany na terenie PKP i PKS [ZDJĘCIA]
Fot: UM Białystok

Ostatni etap projektu zakończony sukcesem

Intermodalny węzeł komunikacyjny to jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Białymstoku. Polegała na stworzeniu centrum przesiadkowego, budowie tunelu pieszo-rowerowego oraz przebudowie drogowego ul. Bohaterów Monte Cassino. W ubiegłym roku zostały zakończone prace związane z budową centrum przesiadkowego w okolicach dworca PKP i PKS, przebudową układu drogowego ulic Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej. Zakupiono także 20 autobusów elektrycznych oraz 20 stacji wolnego ładowania instalowanych w zajezdniach operatorów.

Na terenie inwestycji wprowadzono dogodne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, polegające na wyposażeniu taboru w nadajniki sygnału (beacony) i udostępnieniu aplikacji mobilnej dla osób niewidomych i niedowidzących. Korzystający z aplikacji będą mogli liczyć na automatyczne wyzwalanie zapowiedzi głosowej dotyczącej odjazdów z danego przystanku. Będzie się to możliwe za pomocą głośnika w telefonie.

W wyniku realizacji całego projektu powstało ok. 1,8 km ścieżek rowerowych, ok. 18 tys. m2 chodników, wyznaczono ok. 2,42 km buspasów. Nasadzono również zieleń, w tym ponad 17 tys. szt. krzewów oraz 253 drzewa. Zbudowano też zbiorniki retencyjne.

W białostockim magistracie od dawna podkreślano, że wybrana koncepcja intermodalnego węzła komunikacyjnego w rejonie dworca PKP i PKS ma zapewnić dalszy rozwój komunikacyjny Białegostoku.

- To przedsięwzięcie przynosi korzyść wszystkim użytkownikom dróg oraz transportu zbiorowego w mieście. Dotyczy to zarówno mieszkańców, osób dojeżdżających do Białegostoku z gmin ościennych, turystów oraz osób czasowo przebywających w mieście – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Mamy nadzieję, że przyczyni się też do promocji komunikacji miejskiej jako środka transportu w codziennych dojazdach do pracy i szkoły, a tym samym doprowadzi do spadku natężenia ruchu samochodowego, co z kolei poprawi jakość życia i zdrowia naszych mieszkańców.

Uwaga na głowy! Łączna waga zadaszenia wynosi 70 ton

Przejście podziemne ma ok. 164 m długości, 8 m szerokości i 3 m wysokości. Do realizacji inwestycji użyto ok. 3600 m3 betonu konstrukcyjnego, 2000 m3 betonu niekonstrukcyjnego i 550 ton stali zbrojeniowej. Budowa tunelu kosztowała ponad 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma STRABAG.

W ramach odrębnej inwestycji wykonano zadaszenia przejścia podziemnego pieszo–rowerowego pod torami kolejowymi. Z przejścia istnieje możliwość wyjścia na perony PKP. Zostały wykonane też dwie windy, prowadzące na peron numer 1 oraz numer 4. Projekt zakładał również wykonanie zadaszenia pochylni prowadzących do przejścia podziemnego. Są w formie łuków - ram stalowych pokrytych specjalnym szkłem. Łączna waga konstrukcji stalowej zadaszenia to ok. 70 ton, a powierzchnia szkła użytego do wykonania zadaszenia – ok. 1750 m2, co odpowiada wielkości czterech boisk do koszykówki.

Inwestycja pochłonęła niemal 212 milionów złotych, ale cieszy mieszkańców

Budowa tunelu kosztowała ponad 50 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 wyniosło blisko 34 mln zł. Całkowita wartość intermodalnego węzła komunikacyjnego wyniosła ok. 212,2 mln zł. 85% tej kwoty stanowiło dofinansowanie z UE (154,6 mln zł).

Mieszkańcy wydają się być zadowoleni z nowego obiektu, jak i całościowego efektu. Naszym dziennikarzom udało się porozmawiać z kilkoma osobami, które zdecydowały się dzisiaj skorzystać z przejścia tunelem.

-Dobrze to wygląda. Jest przestronnie i dużo miejsca. Rowerem też można przejechać. Same plusy - mówiła jedna z mieszkanek miasta.

-Czekaliśmy i doczekaliśmy się. Teraz można szybko przejść na drugą stronę - podkreślał inny mieszkaniec Białegostoku.

-Jest bardzo ładnie. Na pewno poprawi to komunikację dla pieszych i rowerzystów - dodawała mieszkanka osiedla Antoniuk.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

863 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39