Nowy pojazd wjechał na podlaskie tory

2014.12.10 00:00
W środę (10.12) na podlaskie tory wjechał kolejny, czwarty już, skład elektryczny, który będzie kursował w naszym województwie. Inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł.
Nowy pojazd wjechał na podlaskie tory
Fot: JK
Nowy skład elektryczny

Skład jest nowoczesny i przystosowany m.in. dla matek z dziećmi oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

- Rynek oczekuje znacznego podwyższenia standardów tych pojazdów. Ten pojazd ma już prawidłowe, zamknięte węzły sanitarne, także to powoduje znacznie większy komfort dla podróżnych, również dla matek z dzieckiem, które mogą przewinąć swoje maleństwo w jednej z przystosowanych do tego łazienek - poinformował Krzysztof Adamski z ZNTK w Mińsku Mazowieckim.

Nowe pojazdy mają klimatyzację, poruszają się ze znacznie większą prędkością – do 120 km na godzinę. Nie powodują także wstrząsów przy ruszaniu i zatrzymywaniu się.

- Pojazdy będą jeździć na liniach zelektryfikowanych, a więc Białystok - Szepietowo, Białystok - Kuźnica Białostocka, Białystok - Ełk. Oczywiście jeździmy po całej Polsce, ale jak wiadomo obecnie jesteśmy ograniczeni w związku z modernizacją linii numer 6 - dodaje Elżbieta Załuska, dyrektor Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

W przeciągu kilku lat pojawią się dwa nowe pojazdy, na które niebawem zostanie ogłoszony przetarg. Zakłada się, że nastąpi to maksymalnie za 2 lata.

Od 14 grudnia obowiązuje nowy rozkład jazdy

Zmianie uległ także rozkład jazdy pociągów Przewozów Regionalnych w województwie podlaskim, który będzie ważny od 14 grudnia.
- Bardzo nas cieszy, że pociąg InterRegio "Białowieża" zostaje. Pociąg tak jak obecnie będzie kursował w piątki i niedzielę - powiedziała Renata Gerasimiuk z Przewozów Regionalnych.

Mniej pociągów będzie jeździło do Grodna. Do końca roku na Białoruś pojadą dwie pary pociągów, a nie trzy, jak było do tej pory.

Przewozy Regionalne uczestniczą w programie Białostocka Karta Dużej Rodziny, dzięki czemu rodziny wielodzietne w roku 2015 roku będą mogły bezpłatnie podróżować pociągami w obrębie naszego regionu.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1413 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39