Nowy rok u wyznawców islamu

2009.12.18 00:00
Według kalendarza księżycowego, dziś wypada początek nowego, 1431 roku dla Muzułmanów.

Nowy rok Muzułmanie rozpoczęli modlitwami o pomyślność. Obchodów końca roku księżycowego nie praktykują, choć niektórzy spotykają się wtedy w gronie bliskich i znajomych.

Zdaniem Rzecznika Muzułmańskiego Związku Religijnego, Musa Czachorowski poprzedni rok był bardzo udany. Odbyło się wiele imprez przybliżających kulturę i tradycję muzułmanów w Polsce, m.in. Podlaskie Dni Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku czy Dzień Islamu w Katowicach. W tym roku obchodzono też 330. rocznicę osadnictwa tatarskiego na Podlasiu, a w kilku uczelniach odbyły się międzynarodowe konferencje poświęcone Tatarom i islamowi w Polsce. Zaczął się również ukazywać kwartalnik "Przegląd Tatarski". Niestety miały miejsca również nieprzyjemne zdarzenia. W ostatnich miesiącach doszło do kilku podpaleń na budowie szkoły koranicznej w Białymstoku.

Za centrum polskiego islamu uważa się województwo podlaskie. Żyje tu większość polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego. Szacuje się, ze ich liczna wynosi ok. 5 tysięcy. W Bohonikach i Kruszynianach są dwa, ostatnie w kraju, zabytkowe meczety. Przy nich znajdują się mizary, czyli islamskie cmentarze.

źródło: Onet.pl

MAG

1705 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39