O kobiecie w Indiach

2007.08.01 00:00
Barwne portrety indyjskich kobiet złożyły się na wystawę "Women by women" otwartą w Galerii Arsenał.

Zainspirowała ją prezentacja "Celebrowanie kobiety" w New Delhi z okazji Dnia Kobiet w 2004 roku. Pomysł okazał się dobry i wystawa trafiła do różnych miejsc na świecie i w Polsce. W taki sposób kilkadziesiąt artystek opowiedziało o miejscu kobiety w patriarchalnym modelu indyjskiej społeczności.

Ideą przewodnią wystawy jest płeć, poprzez którą widziana jest kobieta. Przede wszystkim żona i matka, w drugiej kolejności siostra, wnuczka, przyjaciółka czy po prostu człowiek.

Zgromadzone prace były bardzo zróżnicowane: od olejnych obrazów, przez delikatne akwarele, po szkice ołówkiem. Największe wrażenie zrobiły te atakujące całą gamą kolorów. Dużych rozmiarów "Macierzyństwo" Meeny Sansawal, pełna złota "Kobieta z lampą" Nishi Singh, "Fantazja" Shuchi Kalva Budhiroja utrzymana w jaskrawych barwach, z dodatkiem orientalnych motywów czy "Bez tożsamości" Hemy Guha z jednakowymi postaciami bez indywidualnych cech. Na ich tle oryginalnie prezentował się "Piękny tors" Kanchan Chander z doklejonymi różowymi cekinami. Nie zabrakło też tradycyjnych portretów kobiet w różnym wieku. Bohaterki prac odziane w sari, w bogatej biżuterii często uwieczniono z elementami obyczajowości i indyjskiej tradycji. Powstała wystawa ekspresyjna i poruszająca, przybliżająca rozumienie pojęcia kobiecości w Indiach.

Malarstwo pochodzi ze zbiorów Indian Council for Cultural Relations. Wystawie patronują: Anil Wadhwa, ambasador Indii w Polsce oraz Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku. Będzie czynna do 15 sierpnia.

andy

881 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39