O pieniądzach z UE i pomocy uchodźcom - marszałek spotkał się z przedstawicielką KE

2022.03.23 14:50
W środę (23.03) Elżbieta Gajeska z Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (KE) spotkała się z marszałkiem Arturem Kosickim. Dyskutowali m.in. o możliwości pomocy uchodźcom z Ukrainy.
O pieniądzach z UE i pomocy uchodźcom - marszałek spotkał się z przedstawicielką KE
Fot: Mateusz Duchnowski /UMWP

Dyskusja o budżecie

15 marca Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przesłał do Komisji Europejskiej projekt programu, który chcą realizować w kolejnej perspektywie.

- To jednocześnie zapoczątkowało oficjalne negocjacje z KE. Nasze spotkanie dotyczyło w głównej mierze właśnie zapisów projektu i tego, w jaki sposób z jednej strony odpowiadają one na potrzeby województwa, a z drugiej – wpisują w cele polityki spójności, wyznaczone przez KE – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Elżbieta Gajeska pogratulowała marszałkowi przekazania programu do negocjacji z Komisją Europejską i poinformowała o pierwszych krokach związanych z tym procesem. Nowy program ma rekordowy budżet – 1,25 mld euro. Jest o 37 mln euro większy niż jego odpowiednik, realizowany w latach 2014-2020. Zakłada wsparcie w wielu obszarach. To m.in. rozwój przedsiębiorczości, badań i innowacji, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, budowa i przebudowa dróg wojewódzkich, inwestycje w infrastrukturę przedszkolną i szkolną, społeczną, zdrowotną czy ochronę dziedzictwa kulturowego.

Uchodźcy potrzebują wsparcia

Kolejnym ważnym tematem była sprawa uchodźców z Ukrainy. Polska przyjęła już ponad 2 mln osób, głównie kobiet i dzieci. Kilka tysięcy z nich już przebywa w województwie podlaskim, dlatego marszałek Artur Kosicki i przedstawicielka KE Elżbieta Gajeska rozmawiali o możliwościach wykorzystania funduszy unijnych w działaniach pomocowych, zarówno w kończącym się programie regionalnym, jak i nowej perspektywie.

W trakcie wizyty Elżbieta Gajeska zapoznała się również z projektem strategicznym Województwa Podlaskiego "Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie". Projekt nawiązuje do wystawy, jaką Województwo Podlaskie wraz z partnerami zaprezentowało w październiku 2021 r. podczas Expo w Dubaju. Zatytułowana Xylopolis (miasto z drewna) pokazywała ona kulturę i historię regionu właśnie przez pryzmat drewna. Teraz – w konsekwencji olbrzymiej popularności, z jaką spotkała się w Dubaju ­­– w regionie ma powstać Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, jako miejsce nowoczesnej edukacji na temat wszystkich aspektów drewna. Instytucja będzie promowała sztukę oraz gospodarkę ściśle opartą o ten naturalny surowiec.

W czwartek przedstawicielka KE zapozna się z efektami projektów realizowanych z dofinansowaniem z funduszy europejskich w Białostockim Centrum Onkologii. Odwiedzi również uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1637 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39