"Obietnica" - nowa rzeźba pojawi się wkrótce w przestrzeni Białegostoku

2023.04.17 13:40
To pierwsza taka inicjatywa w Białymstoku. Niebawem u zbiegu ulic Kościelnej i Kilińskiego stanie rzeźba, którą ufundowała osoba prywatna.
"Obietnica" - nowa rzeźba pojawi się wkrótce w przestrzeni Białegostoku
Wizualizacja

Joanna Szymańska-Kok urodziła się w Białymstoku. Tutaj ukończyła I Liceum Ogólnokształcące, po czym mając 18 lat wyjechała zagranicę, gdzie zrobiła pełną sukcesów karierę zawodową. Obecnie białostoczanka mieszka w Szwajcarii. Teraz, chcąc podarować coś miastu - postanowiła sfinansować oryginalną rzeźbę "Obietnica", którą wykona białostocki rzeźbiarz - Michał Jackowski.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (17.04), prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, nie krył zadowolenia.

- Pierwszy raz w historii naszego miasta, od czasów Branickiego, który inwestował we własne posiadłości, zdarzyło się, że osoba prywatna jest darczyńcą. Jest to kwota 500 tys. zł na rzecz instalacji. Pani Joanna wyszła z tą propozycją w 2021 r., po roku zostało podpisane porozumienie między miastem, panią Joanną a rzeźbiarzem, panem Michałem. Instalacja stanie w samym centrum miasta. U zbiegu ulic Kościelnej i Kilińskiego i placu Jana Pawła II. Ta rzeźba na pewno wpisze się na stałe w krajobraz naszego miasta, będzie go upiększać, będzie jednym z charakterystycznych punktów. Nie da się jej nie zauważyć. Pani Joanna z potrzeby serca chciała coś przekazać miastu. Instalacja będzie otwarta podczas Dni Miasta, czyli 23 czerwca - mówił Tadeusz Truskolaski.

Prace nad rzeźbą z ramienia Miasta koordynował zastępca prezydenta, Rafał Rudnicki.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować pani Joannie i panu Michałowi. Rozmowy dotyczące pomysłu i zawarcia umowy były krótkie, szybkie i owocne - podkreślił Rafał Rudnicki.

Jak zapewniała Joanna Szymańska-Kok, sam pomysł rzeźby-instalacji pojawił się w 2021 r.

- Narodził się on z altruistycznej myśli, że każdy z nas dorosłych, którzy mieli szczęście odnieść sukces, potem zdaje sobie sprawę, że ten sukces łączy się z obowiązkiem. Przynajmniej ja tak myślę. Jest to obowiązek dzielenia się tym sukcesem. Wychowałam się w Białymstoku, Białystok jest miastem dla mnie bliskim. Kiedy powstała idea podarowania sztuki, było bardzo ważne, aby to dzieło sztuki należało do artysty z tego miasta, który tutaj mieszka, pracuje. Nie szukałam w internecie znanych polskich rzeźbiarzy, szukałam kogoś z Białegostoku, kto tu się urodził, tu tworzy i podoba się społeczności miasta - dodała Joanna Szymańska-Kok.

Rzeźba "Obietnica" pochodzi z cyklu "Sticky Pink" rzeźbiarza Michała Jackowskiego.

- Rzeźba nazywa się "Obietnica". Stanie w miejscu, gdzie ludzie składają sobie obietnice, idąc z miejsca zawarcia ślubu. To będzie miejsce spotkania i refleksji o naszych relacjach i ich głębokości oraz o tym, czym jest w ogóle obietnica. Będzie miała intrygujący kształt i kolor, bardzo wyróżniający się z otoczenia. Mam nadzieję, że stanie się mocnym punktem na mapie Białegostoku, bardzo rozpoznawalnym - podsumował Michał Jackowski.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

867 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39