Obrady Młodzieżowego Sejmiku za nami. W planach 2 konkursy i wydarzenie na kilkaset osób

2024.02.17 16:42
Minął już rok działalności Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Jakie tematy poruszono na ostatnim posiedzeniu? Co zaplanowano na nabliższe tygodnie?
Obrady Młodzieżowego Sejmiku za nami. W planach 2 konkursy i wydarzenie na kilkaset osób
Fot: Krystian Guzewicz / UMWP

Co młodzieżowy sejmik robił przez ostatnie 12 miesięcy?

W czwartek (15 lutego) w budynku urzędu marszałkowskiego odbyło się posiedzenie IV kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Tematów było wiele, a dodatkowo podsumowano dotychczasowe działania, minął bowiem już rok, od kiedy MSWP prężnie działa.

– Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń. Warto wymienić tu między innymi spotkanie o zdrowiu psychicznym organizowane przez Radę Dzieci i Młodzieży RP, galę Młodzieżowe Lokalnie, konferencję o młodzieżowych radach zorganizowaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów – wymieniał przewodniczący gremium Mateusz Feszler, dodając: – A jednym z najważniejszych elementów naszej działalności było przeprowadzenie Pierwszego Kongresu Młodych Rad, podczas którego odbyły się panele dyskusyjne poświęcone działalności społecznej. Utworzono też Strategie Młodzieżowych Rad 2024.

Można wziąć udział w dwóch konkursach

W trakcie posiedzenia omówiono również organizację konkursów zaplanowanych na pierwszą połowę tego roku.

– Debaty Oksfordzkie mają na celu rozwijanie umiejętności debatowania, argumentacji oraz rozbudzanie zainteresowania polityką i sprawami publicznymi wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych. Konkurs polegał będzie na przygotowaniu debat związanych z aktualnymi sprawami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. Uczestnikami mogą być drużyny składające się z uczniów szkół średnich oraz organizacji pozarządowych. Konkurs odbędzie się 7 marca br., zachęcamy do przesyłania zgłoszeń – wyjaśniał Kamil Raciborski, przewodniczący komisji edukacji.

Drugi konkurs - Aktywni z apteczką - do którego zgłoszenia można przesyłać do końca lutego, ma edukować młodych ludzi w zakresie pierwszej pomocy, ale i samego zdrowia. Należy wypełnić w mediach społecznościowych MSWP test wiedzy, a osoba, która odpowie najlepiej na wszystkie pytania otwarte, otrzyma jako nagrodę w pełni wyposażoną profesjonalną apteczkę przygotowaną przez medyków.

II Podlaskie Forum Młodych

W ramach planowanych działań omawiano organizację II Podlaskiego Forum Młodych, które wstępnie planowane jest na połowę marca. Poprzednie, które odbyło się w czerwcu 2023, zgromadziło 700 uczestników. Wzięli oni udział w panelach poświęconych działalności społecznej oraz rozwojowi sztucznej inteligencji.

Podlaski sejmik młodzieżowy tworzą osoby w wieku 16-21 lat, mieszkańcy i uczniowie z terenu województwa. Obecna IV kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego rozpoczęła się na początku 2023 roku i potrwa jeszcze dwa lata.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

697 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39