Ochrona zdrowia na europejskim poziomie. KE ma szereg pomysłów

2019.05.07 13:39
Koalicja Europejska chce zdobyć dodatkowe 100 mld zł z UE po to, żeby zdecydowanie podnieść w Polsce poziom służby zdrowia.
Ochrona zdrowia na europejskim poziomie. KE ma szereg pomysłów
Fot: MN

Największa umieralność od lat

W ostatnią sobotę (4.05) podczas konwencji wojewódzkiej Koalicji Europejskiej w Białymstoku Grzegorz Schetyna (lider PO) zapowiedział wprowadzenie europejskiego programu zdrowia w Polsce, który ma zdecydowanie podnieść wydajność polskiej służby zdrowia i zapewnić pacjentom lepszą opiekę. Zdaniem przedstawicieli KE obecnie sytuacja jest tragiczna.

- To, co się dzieje, powinno nas skłaniać do podjęcia działań przeciw temu kryzysowi, który ostatnio notujemy w ochronie zdrowia. Po raz pierwszy od lat 90. wzrosła umieralność Polaków, PiS-owska władza zmniejszyła o 15 tys. ilość łóżek szpitalnych, systematycznie spada ilość pielęgniarek, zwiększa się zachorowalność na nowotwory, tu przykładem jest wzrost zachorowalności kobiet na raka szyjki macicy. Za naszą zachodnią granicą ta choroba jest już właściwie nieznana, a w Polsce około 2 tys. kobiet rocznie na nią zapada. Nie można się temu biernie przyglądać – mówi Robert Tyszkiewcz, szef podlaskiej PO, który we wtorek (7.05), razem z kandydatami do europarlamentu przybliżył założenia programu.

Odniósł się również do sytuacji w podlaskich szpitalach, która też nie jest najlepsza, bo np. Białostockie Centrum Onkologii otrzymało tylko 85% kwoty za nadwykonania za poprzedni rok, Szpital Miejski w Białymstoku będzie miał ponad 1 mln zł, a UDSK - 10 mln zł strat w tym roku.

- Znów zadłużają się polskie szpitale i to w momencie, jak twierdzi obecna władza, kiedy mamy kapitalną sytuację budżetu i na wszystko nam starcza – mówi Robert Tyszkiewicz.

Wspomniany program europejskiej ochrony zdrowia zakłada przede wszystkim uzyskanie 100 mld zł więcej na ten cel w najbliższej perspektywie unijnej. Bez tych środków nie da się zrealizować postulatów, których jest sporo.

Z myślą o wszystkich

- Mówimy jasno: wynegocjujemy 100 mld zł więcej niż rząd PiS. Wiemy, że każde dziecko, każdy dorosły, niezależnie, czy mieszka we wsi, czy w mieście, czy jest bogaty, czy biedny, ma mieć zapewnioną ochronę zdrowia na europejskim poziomie – zapowiada Tomasz Frankowski, lider listy KE do Europarlamentu z naszego okręgu.

Założenia programu to: skrócenie kolejek do specjalistów do 21 dni, skrócenie oczekiwania na SOR do 60 minut (w tym czasie: ma być postawiona diagnoza i wydana decyzja lekarza o dalszym leczeniu), europejski program walki z rakiem (stworzenie w każdym regionie specjalistycznego ośrodka onkologicznego), opieka nad kobietą w ciąży i dzieckiem (pełna dostępność do badań prenatalnych i do znieczulenia podczas porodu, a także kompleksowa opieka okołoporodowa), pakiet dla osób niepełnosprawnych (turnusy rehabilitacyjne, darmowe leki i koniec z powtarzaniem komisji weryfikacyjnymi), bilans zdrowotny dla osób po 50. roku życia (powtarzany co 5 lat), powszechny kalendarz bezpłatnych szczepień dla dzieci, utworzenie w każdym mieście wojewódzkim centrum profilaktyki zdrowotnej, program walki ze smogiem.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1677 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39