Od 1 kwietnia będzie można znowu wsiąść na BiKeRa

2023.03.31 17:24
W sobotę (1.04) rozpoczyna się sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej. O szczegółach opowiedzieli w piątek (31.03) przedstawiciele Białegostoku i gmin ościennych.
Od 1 kwietnia będzie można znowu wsiąść na BiKeRa
Fot: Malwina Witkowska

Przez 10 lat BiKeRy wypożyczyło 100 tys. osób

- Zaczynaliśmy 10 lat temu od 30 stacji i 300 rowerów, a w tej chwili jest to 55 stacji i 550 rowerów w Białymstoku. W tym jest 470 zwykłych rowerów, 50 z siodełkami dla dzieci, 10 rowerów to tandemy, a 20 to rowerki dla dzieci - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W tym roku dodatkowe 84 rowery znajdą się także w 4 gminach ościennych. Są to: Choroszcz (2 stacje), Juchnowiec Kościelny (2 stacje), Supraśl (2 stacje) i Wasilków (3 stacje).

- BiKeR cieszy się bardzo dużym powodzeniem. 100 tys. osób przez te lata wypożyczyło rower, było to ponad 3,5 mln wypożyczeń. Myślę, że rower miejski wrósł w nasz krajobraz. Mamy coraz więcej dróg rowerowych, z których białostoczanie chętnie korzystają - stwierdził włodarz miasta.

Rowery dostępne będą od 1 kwietnia do 31 października - jest to nowość, ponieważ wcześniej BiKeR dostępny był także w listopadzie. Jednak statystyki wypożyczeń jasno pokazały, że niewiele osób wypożycza rowery w listopadzie, głównie ze względu na pogodę i pierwsze opady śniegu.

Umowa z firmą Nextbike Polska opiewa na kwotę 9,5 mln zł, a została zawarta na 3 lata tj. na sezony od 2023 do 2025 r.

Będą 3 stacje w Wasilkowie

W Wasilkowie powstały 3 stacje w sąsiedztwie największych osiedli: Lisia Góra, Dolina Cisów i Rzeki.

- Będzie można jeździć po Wasilkowie rowerami w ramach systemu BiKeR. Łącznie będzie do dyspozycji 30 rowerów. Myślę, że jest to dobre postawienie na rekreację i zdrowy tryb życia - mówił burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.

Wasilków rocznie wyda na BiKeRy 160 tys. zł. W poniedziałek (3.04) zostaną otwarte 3 stacje, a ponadto gmina otworzy obwodnicę rowerową, na którą składa się łącznie 55 km ścieżek rowerowych i dróg szutrowych.

Z kolei w gminie Juchnowiec Kościelny, tak jak poprzednio, uruchomione stacje zostaną w Kleosinie i Ignatkach-Osiedle.

- Mieszkańcy są zadowoleni z tego. Mam nadzieję, że przez następne 3 lat będą oni tak często korzystali z BiKeRów jak dotychczas - podkreślił wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz.

W tym roku do projektu przystąpiła również gmina Supraśl. Jedna stacja znajduje się w Supraślu koło rynku, a druga w Zaściankach przy Szosie Baranowickiej.

Jak wypożyczyć rower?

Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej np. miejskiej lub bankomatowej. Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia.

Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednich sezonach, nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy "blokady O-lock", która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady.

Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscach ogólnodostępnych i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu.

Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1020 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39