Od białostoczan dla białostoczan. Urząd miasta wydał kalendarze na następny rok

2016.12.14 14:55
Urząd miasta wydał kalendarz, w którym znajdują się zdjęcia autorstwa laureatów konkursu "Białystok na cały rok". Można w nim także znaleźć wyróżnione daty najważniejszych świąt katolickich, prawosławnych, muzułmańskich i żydowskich.
Od białostoczan dla białostoczan. Urząd miasta wydał kalendarze na następny rok
Fot: MN

1500 sztuk kalendarzy ze zdjęciami Białegostoku, zrobionymi przez mieszkańców w ramach konkursu "Białystok na cały rok", przygotował urząd miejski. Znalazły się w nim zdjęcia, na których widać m.in. Rynek Kościuszki, Katedrę Białostocką, Cerkiew pw. Świętego Ducha czy ul. Lipową.

- Myślę, że jeśli mieszkańcy włączają się w taką akcję, to wydawanie takich elementów promujących jest istotne. Z jednej strony dobrze znamy części Białegostoku, które zostały ujęte na zdjęciach, z drugiej nadal bardzo chętnie na nie patrzymy i dobrze się nam kojarzą - ocenił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Kalendarz ma charakter ekumeniczny. Zaznaczone są w nim święta katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie.

- To z pewnością wyróżnia białostocki kalendarz spośród innych i stanowi sposób na promocję Białegostoku oraz naszej różnorodności – dodaje Urszula Mirończuk, rzecznik prezydenta.

O tym, które fotografie trafiły do kalendarza, zdecydowali mieszkańcy miasta w głosowaniu internetowym. Do wyboru było 20 propozycji z 674, które nadesłano. Na konkursowe zdjęcia łącznie zagłosowało ponad 1300 osób.

- Efekt pozytywny osiągamy wtedy, kiedy jest przyzwolenie społeczne, kiedy ludzie mogą powiedzieć, że "to jest nasz kalendarz". Nie, że ktoś narzucił. Nie, że ktoś przywiózł. Tylko, że jest cząstka pracy i cząstka decyzji. Wtedy uważa się, że to jest "swoje", nie "obce" i właśnie takie "swoje" kalendarze zostały przez nas wyprodukowane – tłumaczy prezydent Truskolaski.

Konkurs był podzielony na 4 kategorie, naturalnie związane z porami roku. Laureatów było 10, zostali nimi: Andrzej Trzciński, Grzegorz Sułkowski (wiosna), Maciej Korsan (wiosna i zima), Małgorzata Surawska, Beata Bakun (lato), Ewa Kosacka (lato i jesień), Marcin Kulesza, Marek Mróz (jesień) oraz Tomasz Misztal i Mariusz Cydzik (zima). Otrzymają oni po 10 sztuk kalendarza oraz gratyfikacje pieniężne.

- Jestem białostoczanką, a moje hobby to fotografia, więc w związku z tym, że został ogłoszony taki konkurs, wysłałam zdjęcia, bo mogłam się pochwalić tym, co mam w domowych zasobach – mówi Ewa Kosacka, której zdjęcia ozdabiają w kalendarzu sierpień i październik.

Kalendarzy nie można kupić, ale jest szansa, żeby je wygrać. Na profilu facebookowym Wschodzący Białystok organizowane są specjalne konkursy.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1133 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39