Od marca sklepy będą czynne do północy. Prawda, czy plotka?

2018.02.09 12:20
Już wiadomo, że od marca wejdzie w życie zakaz handlu w niedzielę. W związku z tym pojawiają się różne pomysły dotyczące pracy sklepów wielopowierzchniowych.
Od marca sklepy będą czynne do północy. Prawda, czy plotka?
Fot: Justyna Fiedoruk

Od marca nie zrobimy już zakupów w każdą niedzielę. Galerie handlowe czy duże sklepy będą czynne tylko w pierwszą i ostatnią w miesiącu.

W związku z tym pojawiają się różne propozycje, jak rozwiązać ten problem w supermarketach. Nieoficjalnie mówi się o tym, że niektóre sieci wydłużą godziny pracy w piątki i soboty do północy. Biedronka ma też wprowadzić zasadę, zgodnie z którą pracownicy będą zaczynali pracę od godz. 00.00. Wówczas mają przygotowywać sklep do porannego poniedziałkowego otwarcia (sprzątać, układać towary na półkach itp.). Nigdzie nie ma jednak jeszcze żadnej oficjalnej informacji na ten temat.

W ostatnich dniach internet obiegło zdjęcie baneru "potykacza" z Carrefour, gdzie widnieje napis "Zarządzam, aby hipermarket Carrefour był otwarty w piątki i soboty 8.00-24.00 - Napoleon". Wszyscy odebrali to jako zapowiedź wydłużenia godzin w całej sieci w najbliższym czasie. Jak poinformowało biuro prasowe sklepu, reklama pochodzi z ubiegłego roku, z jednego z wrocławskich sklepów. Czy można się spodziewać, że wszystkie punkty tej sieci będą tak czynne od marca?

"Ograniczenie handlu w niedzielę wymaga głębokich zmian organizacyjnych. To wyzwanie nie tylko dla organizacji pracy w sklepie, ale także całego łańcucha dostaw, komunikacji czy oferty handlowej. Obecnie Carrefour analizuje sytuację, aby zaproponować taki model działania, zgodny z nowo uchwaloną ustawą, który najlepiej odpowie na potrzeby pracowników i klientów." - informuje biuro prasowe Carrefour Polska, nie podając jednak żadnych szczegółów.

Obecnie więcej jest więc spekulacji niż potwierdzonych informacji. Sklepy wciąż zastanawiają się, jak rozwiązać problem zakazu handlu, jednak na oficjalne propozycje trzeba jeszcze trochę zaczekać.

W 2020 r. ma być wprowadzony całkowity zakaz handlu w siódmym dniu tygodnia. Warto jednak wiedzieć, że tym razem także nie zabraknie wyjątków. Zakupy zrobimy w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę wypadającą tydzień przed Wielkanocą. Zakaz nie będzie również obowiązywał w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zobacz też: Ustawa podpisana. Od marca handel w niedzielę będzie ograniczony

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1466 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39