Od nowego roku wzrosną ceny energii

2021.12.23 09:39
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej dla odbiorców z grup taryfowych G. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Od nowego roku wzrosną ceny energii
Fot: Malwina Witkowska

Zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy na sprzedaż energii elektrycznej i dystrybucję dla statystycznego polskiego gospodarstwa domowego zużywającego ok. 1,8 MWh energii elektrycznej rocznie, będą oznaczać wzrost netto na rachunku średnio o ok. 21 zł miesięcznie. Oznacza to średnioroczny wzrost rachunku klienta o ok. 23,5 proc. Ponadto URE dał też zielone światło dla ogromnych podwyżek cen gazu - średnio rachunki pójdą w górę aż o 54 proc.

Jednocześnie PGE przygotowuje się do wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej, która zakłada m.in. zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r., a także obniżenie stawki VAT na dostawy energii elektrycznej z 23 proc. do 5 proc. do końca marca 2022 r. Dzięki takiej osłonie antyinflacyjnej klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. mają odnotować średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł.

Jak tłumaczy PGE, wzrosty uśrednionych stawek spowodowane są głównie gwałtownymi skokami cen uprawnień do emisji CO2. 70 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni węglowych. Elektrownie te kupują uprawnienia do emisji CO2, które w tym roku drastycznie wzrosły. W ciągu ostatniego roku koszt emisji wzrósł prawie trzykrotnie od ok. 30 euro do blisko 90 euro za tonę. W konsekwencji koszt wytworzenia energii elektrycznej składa się w większości z kosztu CO2.

"Aż 59 proc. średniej ceny energii to ceny uprawnień do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej UE, 25 proc. to pozostałe koszty związane z produkcją energii, 8 proc. stanowią koszty OZE i efektywności energetycznej wynikające z polityki klimatycznej UE, 6 proc. to koszty własne sprzedawców energii, 1 proc. to akcyza, a kolejny 1 proc. to marża sprzedawców energii" - informuje PGE.

Wzrost stawek w obszarze dystrybucyjnym spowodowany jest głównie potrzebami inwestowania w infrastrukturę sieciową, w celu dostosowania do zmieniającego się otoczenia rynkowego. Jak informuje PGE, wyższe stawki za energię elektryczną odnotowywane są nie tylko w Polsce, ale również w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w innych regionach świata, niezależnie od dominującej technologii wytwarzania energii elektrycznej (gaz, atom, węgiel).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

890 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39