Oddziały covidowe w Podlaskiem. Brakuje rąk do pracy

2021.04.14 10:29
Łóżek i respiratorów nie brakuje. Gorzej z personelem medycznym. Podlaskie szpitale szukają lekarzy i pielęgniarek do pracy na oddziałach covidowych. I nie tylko.
Oddziały covidowe w Podlaskiem. Brakuje rąk do pracy
Fot: SPZOZ w Mońkach

Podlaskie szpitale, podobnie zresztą jak wiele placówek medycznych w całym kraju, zmagają się z brakami kadrowymi. Problem widać jeszcze bardziej w dobie pandemii koronawirusa, która wymusiła utworzenie miejsc dla pacjentów covidowych. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie z kwestiami personalnymi i zabezpieczeniem łóżek oraz respiratorów Szpital Wojewódzki w Suwałkach, Szpital Wojewódzki w Łomży, Szpital Wojewódzki w Białymstoku, SPZOZ w Hajnówce, SP ZOZ w Mońkach oraz SP ZOZ w Augustowie.

Suwałki, Łomża i Białystok

- Szpital Wojewódzki w Suwałkach zabezpiecza 87 łóżek dedykowanych pacjentom COVID-19 oraz 6 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej, co razem daje 93 łóżka - mówi Anna Truszkowska z Działu Administracji Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Placówka szuka pielęgniarek i lekarzy do pacjentów z koronawirusem.

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży funkcjonują oddziały covidowe: obserwacyjno-zakaźny, chorób płuc i gruźlicy, laryngologiczny, chorób wewnętrznych, ginekologiczno-położniczy z pododdziałem patologii ciąży, noworodków i wcześniaków z poddziałem patologii noworodka i intensywnej opieki, oddział neurologiczny, pododdział udarowy, anestezjologii i intensywnej terapii, wydzielone łóżka nefrologiczne i łóżka okulistyczne. Łącznie dla pacjentów z COVID-19 przewidziano 185 miejsc. Szpital ma w sumie 41 respiratorów dla zarażonych koronawirusem oraz pacjentów wymagających intensywnej terapii.

- Aktualnie pacjentami z COVID-19 zajmuje się 40 lekarzy, 77 pielęgniarek i położnych, 12 osób pozostałego personelu medycznego. Potrzeby to: 2 lekarzy, 4 pielęgniarki - wskazuje Ewa Falkowska-Pijagin, kierownik Działu Organizacji i Świadczeń Medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Natomiast Szpital Wojewódzki w Białymstoku dysponuje oddziałem covidowym, na którym znajduje się 85 łóżek dla pacjentów z koronawirusem oraz oddziałem intensywnej terapii dla pacjentów ciężko chorujących na COVID-19, na którym jest 11 łóżek pełnoprofilowych, zaopatrzonych m.in. w respiratory.

- Obecnie na oddziale covidowym przebywają 23 osoby, na oddziale intensywnej terapii 9 pacjentów. Takie lub zbliżone obłożenie utrzymuje się w naszym szpitalu od kilku dni. Pacjentami zajmuje się wykwalifikowany personel medyczny naszego szpitala. Dodatkowo przez wojewodę podlaskiego skierowanych do pracy w oddziale covidowym zostało 2 lekarzy spoza naszego szpitala, którzy udzielają swojego wsparcia i pomocy na tym oddziale - wskazuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku.

Hajnówka, Augustów i Mońki

Z kolei w SPZOZ w Hajnówce 2 oddziały zostały przekształcone na covidowe (oddział gruźlicy i chorób płuc oraz oddział obserwacyjno-zakaźny). Do dyspozycji chorych na koronawirusa jest także 16 dodatkowych miejsc na innych oddziałach szpitalnych oraz 4 miejsca na oddziale intensywnej terapii.

- Zgodnie z decyzją wojewody możemy przyjąć 61 pacjentów z potwierdzonym covidem. Szpital obecnie poszukuje personelu medycznego do pracy w oddziałach covidowych - informuje Marzena Parfieniuk z Sekcji Planowania i Monitorowania Świadczeń Zdrowotnych i Statystyki Medycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

Placówka dysponuje 5 łóżkami intensywnej terapii przeznaczonymi do leczenia pacjentów z COVID-19 oraz 12 respiratorami m.in. na potrzeby ratowania pacjentów zakażonych koronawirusem.

Szpital w Augustowie - tu cała placówka jest szpitalem covidowym. Mają 155 łóżek i 8 respiratorów dla chorych na koronawirusa. Szukają lekarzy i pielęgniarek na prawie każdy oddział, m.in. do pracy na ginekologii, chirurgii czy na oddziale zakaźnym. Przyjmą także stażystów z prawem do wykonywania zawodu.

A jak sytuacja wygląda w Mońkach?

- SP ZOZ w Mońkach zwiększył ilość łóżek oddziału wewnętrznego o 15 z przeznaczeniem pacjentom zakażonym COVID-19. Odrębnego oddziału nie utworzono. Mamy zarejestrowanych 15 łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19 oraz 2 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Obecna kadra medyczna zabezpiecza cały oddział wewnętrzny łącznie z łóżkami dla pacjentów zakażonych COVID-19, jednakże szukamy personelu medycznego do pracy w całym zakładzie - mówi Elżbieta Charkiewicz z SP ZOZ w Mońkach.

W monieckim szpitalu nie utworzono stanowisk respiratorowych dla pacjentów zakażonych COVID-19. Placówka chętnie zatrudni lekarzy, pielęgniarki/pielęgniarzy, ratowników medycznych oraz opiekunów medycznych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

989 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39