Odeszli w ostatnim roku. Wspominamy zasłużonych mieszkańców Białegostoku i regionu

2023.11.01 05:39
W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło wielu białostoczan i Podlasian. Wśród nich nie brakowało osób zasłużonych dla naszego regionu. Oto długa lista - choć zapewne niekompletna - osób publicznych zmarłych od listopada 2022 roku.
Odeszli w ostatnim roku. Wspominamy zasłużonych mieszkańców Białegostoku i regionu
Fot: .
Andrzej Karolski, Barbara Ciruk, abp Stanisław Szymecki, Tadeusz Chwiedź

Zmarli wg kolejności alfabetycznej:

W wieku 77 lat odeszła białoruska poetka związana z Podlasiem, a szczególnie z Bielskiem Podlaskim - Nadzieja ARTYMOWICZ.

W wieku 62 lat zmarł Eugeniusz BEDENICZUK - polski lekkoatleta, trójskoczek, olimpijczyk z Barcelony w 1992 roku. Był związany głównie z Bielskiem Podlaskim, gdzie pracował jako nauczyciel oraz trener.

Cezary BOŁDAK – wybitny instruktor spadochronowy i pracownik Politechniki Białostockiej zginął w lipcowej katastrofie samolotu na lotnisku aeroklubu SkyDive Warszawa w Chrcynnie. Wraz z nim tragicznie zmarły 4 inne osoby.

W wieku 81 lat zmarła prof. dr hab. n. med. Bożena CHODYNICKA. Była wieloletnią kierowniczką Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W wieku 74 lat odszedł wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku, doktor Ryszard CHODŹKO. Był prozaikiem, eseistą, literaturoznawcą, autorem wielu książek naukowych i artystycznych.

Tadeusz CHWIEDŹ – Sybirak, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków i wieloletni prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków zmarł w wieku 88 lat. Działał na rzecz środowiska sybirackiego, był przyjacielem Muzeum Pamięci Sybiru, pomysłodawcą Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.

W wieku 80 lat zmarł Romuald CHYLIŃSKI - wybitny trener podlaskich lekkoatletów. Jego podopieczni zdobyli wiele medali mistrzostw Polski, a nawet ustanawiali rekordy kraju.

Barbara CIRUK - białostocka dziennikarka (pracowała m.in. w TVP Białystok i Polskim Radiu Białystok), posłanka na Sejm IV kadencji zmarła w wieku 66 lat.

Prof. dr. hab. inż. arch. Witold CZARNECKI zmarł w wieku 95 lat. W latach 1982–1999 był zatrudniony w Politechnice Białostockiej w Instytucie Architektury na stanowiskach docenta i profesora. W 2016 roku został uhonorowany tytułem Profesora Honorowego Politechniki Białostockiej.

Zdzisław DĄBROWSKI - polonista, reżyser teatralny i radiowy, twórca ponad pół tysiąca słuchowisk zmarł w wieku 94 lat. Urodził się w Białymstoku i tam też spędził ostatnie lata życia. Współpracował z BTL.

Zmarły w lipcu 2023 roku Leszek DOMALEWSKI był kompozytorem jednego z najbardziej znanych utworów Kasy Chorych - "Blues bez pieniędzy". Basista występował w tym zespole w czasach największej sławy – w latach 80. wraz z Ryszardem "Skibą" Skibińskim.

Ksiądz Józef GRYGOTOWICZ, wieloletni dyrektor Wydziału Katechetycznego białostockiej kurii i wykładowca w archidiecezjalnym seminarium duchownym zmarł w wieku 90 lat.

W tragicznym wypadku na trasie S8 w styczniu br. zginęło trzech mężczyzn w tym Tomasz JAKACKI, 36-letni prezes PSL w powiecie łomżyńskim oraz 34-letni Dariusz KAPICA – lekarz pracujący w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Wybitny lekarz, prof. dr hab. Jerzy Andrzej JAKOWICKI, zmarł w wieku 90 lat. Był absolwentem I rocznika Akademii Medycznej w Białymstoku

W wieku 88 lat zmarł ksiądz Józef KAKAREKO. Duchowny pracował w licznych parafiach na Podlasiu, w tym w Białymstoku.

W wieku 61 lat zmarł Andrzej KAROLSKI – wieloletni i zasłużony dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. To dzięki jego pomysłom w mieście powstały m.in. łąki kwietne, miejska pasieka w centrum oraz nastąpiła przebudowa ZOO Akcent.

W wieku 65 lat zmarł znany łomżyński artysta plastyk Przemysław KARWOWSKI. Był jednym z pierwszych pracowników Teatru Lalki i Aktora w Łomży i przez ponad 30 lat scenografem.

Ryszard KINALSKI był absolwentem pierwszego rocznika Akademii Medycznej w Białymstoku. Specjalista I stopnia z neurologii oraz II stopnia z rehabilitacji, kierownik Studium Wychowania Fizycznego Akademii Medycznej w Białymstoku, zmarł w wieku 93 lat.

Prezes Koła Żołnierzy 42. Pułku Piechoty im. J. H. Dąbrowskiego, protoplastów Jagiellonii Białystok Jerzy KLOZA zmarł w wieku 91 lat.

Mirosław KOBESZKO był wielokrotnym reprezentantem Polski w sportach podwodnych, instruktorem płetwonurkowania, organizatorem i uczestnikiem licznych kursów, zawodów i szkoleń nurkowych oraz propagatorem i miłośnika nurkowania w Biebrzy. Odszedł w wieku 74 lat.

W wieku 68 lat zmarła Alicja KONOPKA – łomżyńska radna miejska najdłużej sprawująca ten mandat, bo przez blisko trzy dekady.

Stefan KOPA - folklorysta, muzyk, animator kultury zmarł w wieku 78 lat. Przez wiele lat popularyzował kulturę muzyczną wśród podlaskich Białorusinów. Współpracował z kilkudziesięcioma zespołami, a przez 35 lat prowadził gródecki zespół "Rozśpiewany Haradok".

Zmarły w wieku 88 lat dr n. med. Bogusław KOŚĆ przez lata pracował w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Pełnił w nim m.in. funkcję ordynatora.

W lipcu br. zmarł Jerzy LISOWSKI, legendarny kierowca słynnego czerwonego autobusu zwanego "ogórkiem", stąd też wzięła się jego ksywka „Jurek Ogórek”. Kierowca przez lata obwoził zabytkowym Jelczem turystów odwiedzających Białystok.

W wieku 89 lat zmarła Dorota ŁABANOWSKA. Malarka znana białostoczanom najbardziej dzięki wykonaniu wraz z mężem Jerzym, wystroju malarskiego Auli Magna Pałacu Branickich, a także dwóch mozaik znajdujących się w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

Kordian MICHALSKI – ceniony plastyk, grafik, poeta i muzyk związany z Ziemią Bielską zmarł w wieku 57 lat.

W wieku 90 lat zmarł ksiądz Witold NAGÓRSKI - wieloletni proboszcz parafii w Tykocinie, od 2006 roku Honorowy Obywatel Miasta Tykocin.

W wieku 45 lat zmarł Marcin PACHOWICZ, były piłkarz Jagiellonii Białystok i młodzieżowych reprezentacji Polski.

Jacek POPIOŁEK, były dziennikarz m.in. Telewizji Polskiej, dyrektor jej ośrodków w Szczecinie i Białymstoku (2002-2006) zmarł w wieku 76 lat.

W wieku 84 lat odszedł Jerzy SIECH, zasłużony aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku od lat 60. do lat 90. i założyciel młodzieżowego Teatru Pro.

Dr Stanisław SIERKO, emerytowany chirurg, artysta-malarz oraz felietonista zmarł w wieku 90 lat. Urodził się w Białymstoku, tam też skończył Akademię Medyczną. Pracował nie tylko w naszym mieście, ale też w Anglii oraz Libii.

W wieku 99 lat odszedł arcybiskup senior Stanisław SZYMECKI, metropolita białostocki w latach 1993-2000. To on jako pierwszy nazwał stolicę Podlasia "Miastem Miłosierdzia" i propagował ten tytuł w Polsce i na świecie. W 1998 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białystok.

W wieku 66 lat zmarł proboszcz suwalskiej parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – ksiądz Wacław ŚLIWCZYŃSKI.

W wieku 70 lat zmarł Wiesław ŚWIERZYNA. Był wieloletnim pracownikiem TVP Białystok – odpowiadał za realizację dźwięku.

Ksiądz Jan TOCZKO, emerytowany kapłan archidiecezji białostockiej zmarł w wieku 88 lat.

W wieku 80 lat zmarł były prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Białymstoku oraz działacz antykomunistyczny Krzysztof Jan TUR.

Dr hab. Piotr WRÓBLEWSKI był wieloletnim pracownikiem i byłym profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. Przez wiele lat pracował jako językoznawca, tłumacz, bibliotekarz. Wychował wiele pokoleń studentów. Zmarł w wieku 87 lat.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1245 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39