Odkrywanie nowych przestrzeni. DSW wychodzą w miasto [WIDEO]

2017.05.26 13:31
Dni Sztuki Współczesnej to festiwal, który odbywa się w różnych przestrzeniach. W tym roku dołączyła do tej listy Galeria R5 mieszcząca się przy ul. Raginisa 5. Otwarto tam wystawę "Uparta obecność".
Odkrywanie nowych przestrzeni. DSW wychodzą w miasto [WIDEO]
Fot: Anna Dycha
W Galerii R5 została otwarta wystawa "Uparta obecność"

Galeria R5 znajduje się w dawnej pracowni ceramicznej. Wewnątrz znajdują się stare piece, skrzypią drewniane podłogi, a wystrój jest surowy. Przestrzeń sprawdziła się już podczas wielu wystaw, teraz postanowili wykorzystać ją organizatorzy DSW. Realizacja wystawy była możliwa dzięki współpracy Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok i Białostockiego Ośrodka Kultury.

Dialog artystów inspirowany naturą

- Ta ekspozycja jest efektem współpracy dwojga artystów - Magdaleny Franczak i Pawła Matyszewskiego - mówiła podczas czwartkowego wernisażu Katarzyna Siwerska, kuratorka. - Odnosi się do specyfiki miejsca, odkrywa jego zakamarki.

Magdalena Franczak dodawała: - Cieszę się, że mogliśmy nawiązać dialog w tej przestrzeni i z tą przestrzenią.

Na wystawie można więc obejrzeć formy do wypalania, a także zajrzeć pod podłogę galerii – tam znajduje się jeszcze więcej form. Ciekawie prezentuje się też instalacja z doniczek, które w sali z piecem tworzą trzy kolumny. Dzielą przestrzeń, wchodząc z nią w dialog. Duże zainteresowanie (również najmłodszych) budziły także "Kamienne rękawice" - rzeźba, w której można było zanurzyć ręce i poczuć wodę.

Wiele prac wyrosło też z szeroko pojętego zainteresowania artystów naturą i zjawiskami przyrodniczymi, głównie florą. Wystawę uzupełniają instalacje, także roślinne, na podwórku galerii.

DSW trwają do niedzieli

Dziś na DSW wystąpią artyści m.in. z Czech - VerTeDance Company ze spektaklem "Korekta" oraz Ukrainy – zespół Dakh Daughters. Wieczorem w Famie usłyszeć można będzie projekty Kobieta z wydm oraz Kristen.W weekendowym programie będzie też kilka wydarzeń plenerowych. Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi w suchym stawie przy Pałacu Branickich zagra spektakl "TUWIM Julek - PARA buch, FRAZY w ruch". Z kolei na dziedzińcu Pałacu Teatr Biuro Podróży wystąpi ze spektaklem "Cisza w Troi". Na Węglowej Ludomir Franczak zaprezentuje projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki, czyli "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej". Za punkt wyjścia stawia postać artystki, która całe swoje życie dedykowała pracy twórczej, pozostając całkowicie nieznaną zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu. To wybrane wydarzenia.

Dni Sztuki Współczesnej potrwają do niedzieli (28.05). Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: 32. Dni Sztuki Współczesnej 2017

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1203 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39