Odświeżony Skwer im. Pawła Adamowicza oficjalnie otwarty. Nie zabrakło atrakcji [ZDJĘCIA]

2024.05.27 13:13
Miniony weekend obfitował w różne wydarzenia - zarówno w te sportowe jak i w te związane z oddaniem odnowionego obiektu do użytku. W niedzielę (26 maja) oficjalnie przekazano zmodernizowany Skwer im. Pawła Adamowicza. Będzie cieszył białostoczan nowoczesną fontanną i wygodnymi ławkami.
Odświeżony Skwer im. Pawła Adamowicza oficjalnie otwarty. Nie zabrakło atrakcji [ZDJĘCIA]
Fot: UM Białystok

Festyn był okazją do wspólnej zabawy

Z okazji otwarcia skweru została też odsłonięta Ławka Samorządności oraz odbył się piknik dla mieszkańców. Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla rodzin, mieszkańców młodszych i starszych. W trakcie trwania festynu najmłodsi mogli pomalować sobie twarze, uczestniczyć w pokazie baniek mydlanych oraz pobawić się kreatywnie w kąciku plastycznym. Można było też zagrać w giga szachy. Białostoczanie mogli poczęstować się bezpłatną kawą i lodami. Na uroczystościach, oprócz przedstawicieli lokalnych władz, pojawił się także m.in. brat Pawła Adamowicza poseł Piotr Adamowicz i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Odmieniona przestrzeń do wypoczynku już dostępna dla mieszkańców

Teren skweru został podzielony na dwie strefy: pierwszą, reprezentacyjną, z pomnikiem Ludwika Zamenhofa oraz drugą, rekreacyjno-wypoczynkową wraz z fontanną i ławkami. Nowa fontanna posadzkowa stanowi główny element strefy rekreacyjno-wypoczynkowej. Nawierzchnia fontanny wykonana została z ciemnoszarych płyt granitowych i ozdobiona kulami ze stali nierdzewnej, wykończonymi na wysoki połysk. Fontanna wyposażona jest w 12 dysz połączonych z reflektorami ze światłem kolorowym i jedną dyszę centralną z lampą sterowaną.

Dwa główne ciągi komunikacyjne przy fontannie wykonano z jasnoszarych płyt granitowych. Pozostałe – łączące skwer z sąsiednimi ulicami – zostały wykonane z ekologicznej, w stu procentach przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-epoksydowej.

Pojawiły się nowe elementy małej architektury: ławki parkowe z oparciem, ławki przysiadki, kosze na śmieci, a także pergola z podwieszanymi ławkami. Powstała też nowa instalacja oświetleniowa. Wykonano nasadzenia roślin ozdobnych, a także automatyczny system nawadniania roślin.

Koszt modernizacji Skweru im. Pawła Adamowicza wyniósł 2 mln 770 tys. zł.

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Skwer im. Pawła Adamowicza

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1550 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39