Oko w oko. Gabriela Dyszkiewicz: Chcę zostać mistrzynią olimpijską

2014.03.19 00:00
Naszym rozmówcą jest dzisiaj 14-letnia Gabriela Dyszkiewicz, zawodniczka Klubsovitu Białystok regularnie grająca na poziomie pierwszej ligi tenisa stołowego, co jest ewenementem w Polsce.
Oko w oko. Gabriela Dyszkiewicz: Chcę zostać mistrzynią olimpijską

Jak to się stało, że zaczęłaś uprawiać tenis stołowy?

Mój tata jest pasjonatem tego sportu i tak na prawdę on mnie tym zaraził. Pamiętam jeszcze, jak kiedyś na strychu stał stół i czasem chodziłam sobie tam poodbijać. Polubiłam ten sport i trenuję do dziś.

Długo już trenujesz?

Trenuję od 5 lat, ale regularnie od dwóch. W międzyczasie musiałam przerwać treningi ze względu na moją kontuzję pięty. Teraz jest już wszystko w porządku, ten sport mnie bawi i sprawia mi dużo satysfakcji, chcę wejść na wyższy poziom.

Czy to prawda, że jesteś najmłodszą zawodniczką regularnie grającą na poziomie 1 ligi w Polsce?

Potwierdzam, tak jest. To jest mój pierwszy rok, od kiedy gram na tym poziomie rozgrywek. Jest jeszcze młodsza tenisistka, której również zdarza się grać w spotkaniach o punkty – Kamila Gryko.

Jesteś bardzo młodą zawodniczką w drużynie, jak patrzą na Ciebie starsze koleżanki z Twojego zespołu?

Są naprawdę w porządku. W trakcie meczu często mi pomagają i dopingują, nie mogę narzekać. Jest tak jak w znanym powiedzeniu "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!". Wszystkie jesteśmy ze sobą bardzo zżyte.

A podczas konfrontacji ze starszymi przeciwniczkami, nie podchodzą one do Ciebie lekceważąco?

Może to dziwnie zabrzmi, ale często wydaje mi się, że moje rywalki obawiają się pojedynku ze mną. Na tym poziomie nikt nikogo nie lekceważy, nie ma o tym mowy. Oczywiście często jest tak, że prowadzę cały mecz, by ostatecznie go przegrać, ale brakuje mi jeszcze doświadczenia, którego nabieram z każdym dniem.

Twój największy sukces to?

Dwukrotnie byłam mistrzynią województwa w kategorii żaczki i młodzik. W mistrzostwach Polski nie uczestniczyłam, gdyż zabroniła mi mama. Teraz na szczęście jest już inaczej i mama rozumie, jak bardzo ważny dla mnie jest tenis stołowy, wie, że to kocham. Wracając do osiągnięć - udało mi się wygrać międzynarodowy turniej w Olecku. Bardzo ważne było również dla mnie zwycięstwo z Wiktorią Ziemkiewicz, ówczesną numer jeden w kategorii młodzik.

Jakie jest największe marzenie Gabrysi?

Chcę zostać mistrzynią olimpijską i będę do tego dążyć z całych sił. Chciałabym być ikoną tenisa stołowego, taką jaką jest Justyna Kowalczyk w narciarstwie.

Jakie są Twoje najbliższe plany?

Wspólnie z moim trenerem naszym najbliższym celem są mistrzostwa Polski w kategorii kadetek. Pracujemy bardzo ciężko. Oprócz tenisa staram się regularnie ćwiczyć na siłowni. Sporo czasu poświęcam też na ćwiczenia motoryczne, czuje że to wszystko mi pomaga. Chodzę też na basen i czasami uczęszczam na zajęcia yogi.

Jesteś bardzo młoda, w Twoim życiu może się jeszcze sporo zmienić. Jakie masz jeszcze zainteresowania?

Lubię grać w badmintona czy też tańczyć w wolnych chwilach. Kiedyś z resztą chodziłam na balet i chyba coś mi z tego zostało. Staram się uczestniczyć w różnych akcjach, które są organizowane w szkole. Lubię czytać książki, ale teraz brakuje mi trochę na nie czasu.

Jak reagują na Ciebie Twoi znajomi? Grasz w przecież w pierwszej lidze, nie każdemu udaje się to osiągnąć w tak młodym wieku.

Oczywiście interesują się tym co robię, ale bez przesady. Nie jestem jeszcze gwiazdą, żeby aż tak o mnie zabiegać. Moje relacje z rówieśnikami są normalne.

Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl

1562 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39