Okradali rachunki bankowe, wzbogacili się o ponad 1 mln zł. Jest 11 zatrzymań

2017.04.13 10:11, Aktualizacja: 2017.04.14 11:37
Białostoccy policjanci zatrzymali 11 osób oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.
Okradali rachunki bankowe, wzbogacili się o ponad 1 mln zł. Jest 11 zatrzymań
Fot: pixabay.com

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali we wtorek (11.04) 11 osób - 3 kobiety i 8 mężczyzn, w tym 1 obywatela Białorusi. Zatrzymani są podejrzewani o popełnienie przestępstw przeciwko mieniu oraz dotyczących prania brudnych pieniędzy.

- W miejscach zamieszkania członków grupy oraz innych osób uczestniczących w przestępstwach przeprowadzono przeszukania, w trakcie których zabezpieczono dokumenty stanowiące dowody w sprawie, m.in. zlecenia przekazów pieniężnych do odbiorców zagranicznych - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Kryminalni na trop przestępczej grupy wpadli po kradzieży z konta bankowego jednej z placówek oświatowych w Jasionówce. W lipcu 2016 roku placówka odebrała korespondencję przesłaną na pocztę e-mail. Otwierający wiadomość i załącznik pracownicy byli przekonani, że otrzymali fakturę drogą elektroniczną. Załącznik okazał się jednak być zainfekowanym plikiem, który w chwili otwarcia zainstalował na komputerze placówki szpiegowskie oprogramowanie przekierowujące wszystkie próby logowania na konto bankowe na fałszywą stronę.

- Loginy i hasła do konta za pośrednictwem Internetu trafiły w ręce przestępców. Wskutek tego przestępczego procederu z kont tej placówki oświatowej skradziono w sumie blisko 60 tysięcy złotych. W wyniku żmudnej pracy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspierani przez kolegów z innych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, zatrzymali 11 osób w wieku od 30 do 55 lat, podejrzewanych o branie czynnego udziału w tym przestępczym procederze. Policjanci odzyskali także blisko milion złotych, pochodzący z okradzionych przez sprawców kont bankowych. Pieniądze wróciły już do właścicieli - mówi oficer prasowy podlaskiej policji.

Wszystko to w ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną śledztwa dotyczącego międzynarodowej działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która od maja 2016 r. do kwietnia roku bieżącego w Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju okradała konta bankowe na łączną kwotę ponad 1 200 000 zł. Następnie przestępcy ukrywali i przekazywali poza granice naszego kraju środki w kwocie ponad 450 000 zł.

Aktualnie prokuratorzy przeprowadzają czynności procesowe z udziałem zatrzymanych osób. Postawiono zarzuty: założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przełamania zabezpieczeń cyfrowych, a następnie kradzieży pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz prania brudnych pieniędzy.

- W zależności od wyników powyższych czynności, zostaną podjęte dalsze decyzje w sprawie, w tym również co do zasadności i konieczności stosowania środków zapobiegawczych - dodaje rzecznik prasowy.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1222 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39