Opera celebruje rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

2021.05.07 12:42
Stanisław Moniuszko jest patronem Opery i Filharmonii Podlaskiej. 5 maja przypadła 202. rocznica jego urodzin. Z tej okazji został zarejestrowany koncert "Śpiewajmy mu" z utworami Moniuszki.
Opera celebruje rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki
Fot: Michał Heller/OiFP
Soliści i Chór OiFP podczas nagrania

W koncercie "Śpiewajmy mu" nagranym w dniu urodzin Stanisława Moniuszki będzie można usłyszeć fragmenty z dzieł operowych Moniuszki, psalmy i pieśni religijne oraz III Litanię Ostrobramską, którą szczególnie cenił sam kompozytor.

Po premierowym wykonaniu III Litanii Moniuszki w ówczesnej prasie pojawiły się bardzo pochlebne recenzje: "Wsłuchując się w tę muzykę, rozpoznajemy rzeczywiście całą myśl autora, która oddana została z wrodzonym i właściwym jemu tylko talentem. Znika tu zupełnie monotonność, której nie mogą uniknąć kompozytorowie dzieł religijnych, a miejsce jej zajmuje owa coraz bardziej w najróżnorodniejszych formach rozwijająca się szczytność, jaka przemawiając do serca słuchacza, podnosi zarówno myśl jego ducha ku Najwyższej Istocie" ("Czas" nr 98, 28 kwietnia 1859).

Podczas koncertu w Operze Podlaskiej wystąpią: Joanna Motulewicz - mezzosopran, Tomasz Rak - baryton, Anna Krzysztofik-Buczyńska - fortepian, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Joanna Markowska - sopran, Paulina Malinowska - alt, Paweł Cichoński - tenor, Mateusz Stachura - bas, Monika Bierć - fortepian.

Koncert w formie online będzie można obejrzeć w sobotę (8.05), o godz. 19:00 na kanale Youtube Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

891 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39