Opera i Filharmonia Podlaska pod rządami nowej dyrektor. Jakie ma plany?

2020.12.08 17:01
Od 8 dni prof. Violetta Bielecka pełni obowiązki dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Powołała już swojego pierwszego wicedyrektora ds. administracyjno-finansowych. Poprzednia dyrektorka OiFP odeszła z powodów osobistych.
Opera i Filharmonia Podlaska pod rządami nowej dyrektor. Jakie ma plany?
Fot: Malwina Witkowska

8 dni nowych rządów

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) pod koniec listopada 2020 r. Powodem były sprawy osobiste.

Teraz tymczasową dyrektorką została prof. Violetta Bielecka.

- Jest to wieloletnia pedagog, doświadczona osoba znająca Operę i Filharmonię Podlaską od podstaw. Mam nadzieję, że sytuacja w operze się ustabilizuje i dalej będziemy mogli pokazywać to co mamy najlepsze, nie tylko chodzi o obiekt, ale także o potencjał ludzki i artystyczny - powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Profesor Violetta Bielecka jest od 15 lat dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Ponadto jest pedagogiem sztuk muzycznych na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Akademii Muzycznej im. Chopina w filii w Białymstoku.

- Prosiłem, aby pani profesor przygotowała taką swoją wizję Opery i Filharmonii Podlaskiej, zarówno na przyszły, jak i na ten sezon artystyczny - dodał marszałek.

Od 8 dni prof. Bielecka pełni obowiązki dyrektora.

- Dopiero się przyglądam pozostawionej schedzie, dokonuję analiz i wszystkiego co zastałam po poprzedniej dyrekcji. To potrwa - stwierdziła profesor.

Wielomilionowe długi

Opera i Filharmonia Podlaska była zadłużona na kwotę ok. 4 mln zł.

- Naszym zadaniem jest, żeby ta instytucja nie była zadłużona, a wręcz odwrotnie. Aby miała stałą płynność finansową, a co jeszcze rozwijała się w taki sposób, żeby było żadnych problemów z kwestią finansowania - mówił Artur Kosicki. - Tak ważna instytucja, nie może mieć tak dużego zadłużenia - dodał.

W grudniu 2019 r. dług został całkowicie spłacany.

- Mamy duży potencjał artystyczny, ale był cały czas problem z kwestią finansów. Dlatego my jak zarząd województwa podlaskiego dbaliśmy o to, by kwestie finansowe nigdy nie stały na drodze do dobrego rozwoju tej instytucji - stwierdził marszałek.

Jeden zastępca?

Prof. Violetta Bielecka ma zamiar zmienić statut OiFP.

- Tak duża instytucja nie może być prowadzona przez jedną osobę. W statucie widnieje stanowisko dwóch wicedyrektorów - mówiła prof. Bielecka. - Przede wszystkim dokonam zmian stryktury, ponieważ wymaga nowelizacji. Dopiero, gdy dokonam zmiany zapisu w statucie wtedy będę się zastanawiała czy będzie ten drugi wicedyrektor, czy jest on potrzebny - dodała.

Nowym wicedyrektorem do spraw administracyjno-finansowych został Wojciech Tołkin-Żmijewski.

Konkurs na dyrektora

Prof. Violetta Bielecka swoje obowiązki będzie pełnić do czasu konkursu na to stanowisko. Marszałek Kosicki planuje zorganizować go po skończonym sezonie artystycznym. A zatem do niej należeć będzie zakończenie bieżącego sezonu artystycznego i przygotowanie kolejnego.

- Moim zadaniem będzie przede wszystkim scalenie całej społeczności, stworzenie odrębnej tożsamości naszej instytucji, żebyśmy nie powielali programów, które są grane na różnych scenach ogólnopolskich. Chcemy tworzyć własną koncepcję programową, bo to jest bardzo ważne - powiedziała p.o. dyrektor OiFP.

W konkursie na dyrektor będzie mogła wziąć udział również prof. Bielecka.

- Nie wykluczam, że może w wakacje taki konkurs ogłosimy. Z punktu widzenia tej funkcji byłoby to najlepszym rozwiązaniem - poinformował marszałek. - Jeżeli pani dyrektor uzna za stosowne wystartować w takim konkursie, jako komisja będziemy to oceniali - dodał.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1115 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39