Opowieść o kontrowersyjnej królowej. Można ją obejrzeć w kinie Forum [WIDEO]

2017.03.03 15:35
"Dziewczyna, która została królem" to dramat historyczny o ekscentrycznej królowej Krystynie, kontrowersyjnej przedstawicielce dynastii Wazów. Można go będzie obejrzeć w niedzielę w kinie Forum.
Opowieść o kontrowersyjnej królowej. Można ją obejrzeć w kinie Forum [WIDEO]
Fot: materiały dystrybutora

Szwecja, rok 1632. Krystyna Wazówna jako 6-latka zostaje następczynią swojego ojca Gustawa Adolfa po jego śmierci na polu bitwy. Dziewczyna dorasta na konserwatywnym dworze luterańskim. Odrzucona przez matkę, zdominowana przez mężczyzn, od dziecka przedkłada naukę władania szpadą nad kobiece rozrywki.

Wstępując na tron w wieku lat 18, obiecuje podtrzymać tradycję i poślubić ciotecznego brata, syna przyrodniej siostry Gustawa Adolfa - Karola Gustawa. Nie wywiązuje się jednak z tej obietnicy, odmawia też licznym adoratorom. Spiskujące otoczenie widzi w hrabinie Ebbie, którą Krystyna wydaje się być zainteresowana, klucz do kontrolowania ekscentrycznej, androgynicznej królowej. Spiskowcy nie doceniają jednak przenikliwego umysłu władczyni, rozmiłowanej zarówno w podwładnej, jak i w kartezjańskiej idei "wolnej woli".

Film "Dziewczyna, która została królem" przedstawia interesującą postać królowej Krystyny (mało brakowało, by została królową Polski), dzięki której Szwecja zyskała pokój, rozwój intelektualny, a także kulturowy.

Można go obejrzeć w niedzielę (5.03) o godz. 15.00 w białostockim kinie Forum.Sprawdź: Pokaz filmu "Dziewczyna, która została królem"

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1028 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39