Opozycjoniści z PRL uhonorowani odznaczeniami od prezydenta Andrzeja Dudy

2017.05.25 17:18
Dziewięć osób z woj. podlaskiego odebrało w czwartek Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane przez prezydenta RP nadawane opozycjonistom z czasów PRL.
Opozycjoniści z PRL uhonorowani odznaczeniami od prezydenta Andrzeja Dudy
Fot: bialystok.ipn.gov.pl
Nagrodzeni Krzyżami Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności to państwowe odznaczenie nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione w 2010 r., a przyznaje je prezydent RP. W tym roku Andrzej Duda uhonorował tym laurem 9 osób z woj. podlaskiego.

W czwartek (25.05), w siedzibie białostockiego oddziału IPN, wręczono odznaczenia wyróżnionym. Otrzymali je Bogdan Arczewski, Sławomir Ryszard Karoli, Józef Laskowski, Leszek Lewoc, Józef Racewicz, Zdzisław Józef Wasilewski, Tadeusz Waśniewski, Wanda Wieliczko, Roman Wilk oraz pośmiertnie Henryk Perkowski.

W swoim wystąpieniu zastępca prezesa IPN Jan Baster, który wręczył odznaczenia, zwrócił uwagę, że uroczystość ta ma charakter wyjątkowy, ponieważ jest to moment, w którym przedstawiciele społeczeństwa wolnej Polski spłacają dług, jaki zaciągnęli u tych wszystkich, "którzy w latach komunistycznego zniewolenia, walcząc w obronie podstawowych ludzkich praw, położyli na szali wolność osobistą, wolność i dobrobyt swoich rodzin, i ponosili przez lata ofiarę zapomnienia".

Jan Baster przypomniał także, że wśród inicjatorów ustanowienia Krzyża Wolności i Solidarności byli m.in. prof. Janusz Kurtyka, prezes IPN oraz marszałek Sejmu Krzysztof Putra, którzy zginęli pod Smoleńskiem. W imieniu odznaczonych słowa podziękowania wygłosił działacz białostockiej opozycji lat 80. Tadeusz Waśniewski. Mówił, że uczestnicząc w tworzeniu Solidarności, ówcześni działacze - jak to ujął - myśleli raczej o "poszerzeniu marginesu wolności". Przypominał, że Solidarność była zaskoczeniem dla ówczesnych władz PZPR.

Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu scholi "Winnica" działającej przy białostockiej parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

769 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39