Osiem WidziMisiów pojawiło się w Białymstoku! Gdzie je znajdziemy?

2024.06.22 06:55
Nowe figurki Widzimisiów pojawiły się w różnych częściach miasta. Dzięki temu, liczba tej sympatycznej rodzinki misiów wzrośnie aż do szesnastu. Gdzie dokładnie je znajdziemy?
Osiem WidziMisiów pojawiło się w Białymstoku! Gdzie je znajdziemy?
Fot: Rafał Rudnicki / FB

Nowe figurki już są!

Nowe figurki WidziMisiów pojawiły się w Białymstoku. Ich montaż rozpoczął się w piątek, 21 czerwca. Figurki te zostały umieszczone nie tylko w charakterystycznych miejscach miasta, lecz także w tych, które mają znaczenie historyczne lub kulturowe, choć mogą być mniej znane szerokiej publiczności. Każda postać niedźwiadka jest dostosowana swoim wyglądem i atrybutami do miejsca, w którym została umieszczona. To z pewnością wzbogaci doświadczenie zwiedzania miasta zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

- Na swoich miejscach są już Mis Rzeźbiarz przy Muzeum Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej i Miś Kinoman przy kinie Forum przy ul. Legionowej, a będą jeszcze Misie: Handlarz, Bojarski, Król Chanajek, Strażak, z Marionetką i Kupidyn. Dzięki temu ta wyjątkowa rodzinka liczyć będzie już 16 misiów - poinformował w mediach społecznościowych Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Gdzie znajdziemy nowe WidziMisie?

Oto lista lokalizacji, w których znajdą się figurki oraz ich tematyczne powiązania:

- Miś Handlarz - ul. Stary Rynek - niedźwiadek ubrany w strój handlowca, będzie reprezentował tętniący życiem rynek miejski, odwołując się do historii handlu i wymiany towarów w tym obszarze.

- Miś Bojarski - ul. Wiktorii - postać niedźwiadka z elementami symbolizującymi bogactwo i szlachecką tradycję.

- Miś Król Chanajek - ul. Młynowa - niedźwiadek o wyglądzie i atrybutach nawiązujących do bogatej historii handlu i rzemiosła, charakterystycznej dla tej części miasta.

- Miś Strażak - ul. Warszawska przy Straży Pożarnej - figurka niedźwiadka ubranego w strój strażaka będzie hołdem dla Straży Pożarnej.

- Miś Kinoman - ul. Legionowa przy Kinie Forum - niedźwiadek z elementami związanych z kinem, reprezentujący bogatą tradycję filmową miasta i kulturowy rozwój przemysłu rozrywkowego.

- Miś z marionetką - ul. Kalinowskiego przy BTL - postać niedźwiadka z marionetką, odnosząca się do historii teatru i sztuki w Białymstoku, będąca symbolem twórczego ducha miasta.

- Miś Kupidyn - ul. Kilińskiego przy Pałacyku Gościnnym - niedźwiadek w stroju kupidyna, będący symbolem miłości.

- Miś Rzeźbiarz - ul. Świętojańska przy Muzeum Alfonsa Karnego - figurka niedźwiadka z narzędziami rzeźbiarskimi, reprezentująca bogactwo artystyczne i kulturowe dziedzictwo Białegostoku.

Na projekt zagłosowało 7 tys. białostoczan

Pomimo że w Białymstoku jest już 8 figurek, pomysłodawca chciał podwoić ich liczbę. W związku z tym zgłosił do Budżetu Obywatelskiego 2023 projekt "Białystok WidziMisie", który zakładał rozmieszczenie 8 figurek misiów-niedźwiadków z brązu na terenie centrum Białegostoku i jego okolic.

- Projekt ma podnieść atrakcyjność turystyczną Białegostoku poprzez wyeksponowanie ciekawych miejsc na mapie miasta. Dodatkowym zadaniem w ramach realizacji projektu byłoby stworzenie szlaku turystycznego, zarówno w formie mapy Google, jak i mapy papierowej z opisami, prowadzącego mieszkańców i turystów od jednego misia do kolejnego. W ramach projektu odbędzie się także inauguracyjny spacer szlakiem WidziMisiów dla mieszkańców, podczas którego promowana byłaby mapa szlaku - poinformował pomysłodawca.

Na projekt zagłosowało niemal 7 tys. osób. 8 nowych figurek to według planów z Budżetu Obywatelskiego koszt 135 tys. zł. Na projekt zagłosowało aż 6933 białostoczan.

Niedźwiadki w Białymstoku

Aktualnie niedźwiadków można szukać w następujących lokalizacjach: al. Bluesa (Miś Bluesman), ul. Zamenhofa (Miś Ursido), ul. Mickiewicza (Miś Hetman), ul. Sienkiewicza (miś Aktor), plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów (Miś Student), ul. Spółdzielcza (Miś pchający kulę), bulwar Tadeusza Kielanowskiego (Miś Hetmanowa) oraz skwer Świętego Konstantyna Wielkiego (Miś Święty Mikołaj).

- Niedźwiadki zadomowiły się już w Białymstoku. Cieszy mnie najbardziej to, jak na figurki reagują dzieci. Często, gdy przechodzę obok, widzę jaką dzieciaki mają frajdę. Dostajemy też sporo zdjęć od przedszkoli z wycieczek śladami misiów. Świetna sprawa - mówił Łukasz Leoniuk.

W grudniu 2021 roku, w Białymstoku, rozpoczęła się instalacja uroczych figurek WidziMisiów, które miały wyznaczyć nowy szlak turystyczny, dodając tym samym nową atrakcję dla odwiedzających miasto. Projekt ten był zainicjowany i realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, na który zagłosowało imponujące 630 mieszkańców, co świadczy o dużym zainteresowaniu społeczności lokalnej innowacyjnymi inicjatywami promującymi turystykę i atrakcje miasta. Ale dlaczego właśnie niedźwiadki? Łukasz Leoniuk, pomysłodawca WidziMisiów, wyjaśnił tę koncepcję, mówiąc: "Białystok, położony na północy, często kojarzony jest z biegunem zimna i legendami o niedźwiedziach, które rzekomo przechadzają się po ulicach miasta".

Wybór symbolu niedźwiedzia, łączącego lokalne tradycje z przyjaznym dla dzieci i turystów wizerunkiem, okazał się strzałem w dziesiątkę, przyciągając uwagę i sympatię zarówno mieszkańców, jak i gości odwiedzających miasto.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

717 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39